Brand:Philips / / Philips 27E1N1800A/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black
Philips 27E1N1800A/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 460602
Philips 27E1N1800A/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black 27E1N1800A/00
Brand New + In Stock, 10+ available.
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
2398 reviews
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:
Reviews
General Information for Philips
Philips 27E1N1800A/00, 68.6 cm (27"), 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, LED, 4 ms, Black
27E1N1800A/00
27 Black IPS 4K UHD Monitor 2x HDMI 4ms
IPS LED wide view technology for image and colour accuracy
UltraClear 4K UHD (3840 x 2160) resolution for precision
Effortlessly smooth
High Dynamic Range (HDR) for more lifelike colourful visuals
Built-in stereo speakers for multimedia
DisplayPort connection for maximum visuals
VESA mount for convenience
HDMI ensures universal digital connectivity
EasySelect menu toggle key for quick on-screen menu access
LowBlue mode and Flicker-free easy-on-the eyes viewing
Features
Screen Size27 Inch
Screen Size Category25 - 27 Inches
Resolution3840 x 2160
Aspect ratio16:9
IPS DisplayYes
4K UHDYes
Response time>1 ms
HDMI ports quantity2
DisplayPort1
Built-in speakersYes
Weight4.35 Kg
Maximum VESA Compatibility100 x 100 mm
Viewing angle vertical178 ?
Viewing angle horizontal178 ?
Energy ClassF
27E1N1800A/00
Monitor 27E1N1800A 4K UHD monitor
Philips 27E1N1800A/00. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LED, Response time: 4 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting. Product colour: Black
Read more »
Philips 27E1N1800A/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black 27E1N1800A/00 Specifications
Product Type Monitors Brand Philips Collection Model Philips 27E1N1800A/00 Product colour Black Panel mounting interface 100 x 100 mm VESA mounting Yes Backlight type W-LED Cable Lock Slot Yes Display diagonal 27" High Dynamic Range (HDR) supported Yes LED backlight Yes Display brightness (typical) 350 cd/m Native aspect ratio 16:9 Response Time 4 ms Panel type IPS Touchscreen No Display Resolution 3840 x 2160 pixels Display technology LED Screen shape Flat Contrast ratio (typical) 1000:1 Dynamic contrast ratio marketing name Mega Infinity DCR Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 1.07 billion colours Display diagonal (metric) 68.6 cm Pixel Pitch 0.1554 x 0.1554 mm Pixel density 163.18 ppi Horizontal scan range 30 - 140 kHz Vertical scan range 40 - 60 Hz HD type 4K Ultra HD Built-in speaker(s) No Built-in USB hub No HDMI ports quantity 2 DisplayPorts quantity 1 Headphone out Yes HDMI version 2.0 DisplayPort version 1.4 HDMI Yes Power consumption (typical) 27.24 W Energy efficiency class (SDR) F AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W AC input frequency 50/60 Hz Weight (with stand) 4.35 kg Width (without stand) 613 mm Height (without stand) 365 mm Weight (without stand) 3.92 kg Depth (without stand) 54 mm Width (with stand) 613 mm Depth (with stand) 211 mm Height (with stand) 465 mm Built-in camera No Low Blue Light technology Yes High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) Tilt angle range -5 - 20 Tilt adjustment Yes Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Storage temperature (T-T) -20 - 60 C Cables included AC, HDMI Package depth 141 mm Package height 455 mm Package width 690 mm Package weight 6.92 kg Colour of product Black Compatible Brand Universal MPN 27E1N1800A/00
Philips 27E1N1800A/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black Downloads
Philips 27E1N1800A/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black 27E1N1800A/00 Reviews