Philips 3000 series 27B1N3800/00, 68.6 cm (27"), 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, LCD, 4 ms, Black
27B1N3800/00
27 Black Monitor 4K UHD Height Adjustable DisplayPort USB and HDMI
This 27 inch monitor showcases beautiful imagery in 4K resolution and a 1.074 billion colour gamut. In addition its DisplayPort connectivity and IPS panel make for a great all-around option for your workspace.
IPS technology for full colours and wide viewing angles
1.074 billion colours for smooth colour gradations and detail
UltraClear 4K UHD (3840 x 2160) resolution for precision
SmartImage pre-sets for easy optimised image settings
DisplayPort connection for maximum visuals
HDMI ensures universal digital connectivity
Less eye fatigue with Flicker-Free technology
LowBlue Mode for easy-on-the-eyes productivity
Built-in stereo speakers for multimedia
SmartErgoBase enables user-friendly ergonomic adjustments
TUV Eye Comfort certified to reduce eye fatigue
| Features |
|---|
| Screen Size | 27 Inch |
| Screen Size Category | 27 Inches |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| 4K UHD | Yes |
| Response time | 1> ms |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPort | 1 |
| Built-in speakers | Yes |
| Weight | 6.05 Kg |
| Height Adjustable | Yes |
27B1N3800/00
Business monitor 27B1N3800 4K UHD monitor
Philips 3000 series 27B1N3800/00. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LCD, Response time: 4 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Read more »
Philips 3000 series 27B1N3800/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black 27B1N3800/00 Specifications
Product Type
Monitors
Brand
Philips
Collection Model Philips 27B1N3800/00
Manufacturer Product Type
Philips Monitors
Product colour
Black
Market positioning
Business
Panel mounting interface
100 x 100 mm
Swivelling Yes
VESA mounting Yes
Backlight type W-LED
Cable Lock Slot Yes
Swivel angle range -180 - 180
Front bezel colour Black
Exterior finish type Textured
Feet colour Black
Form Factor
Business Monitors
Form Factor
25" - 27" Monitors
Heavy metals free Hg (mercury)
LED indicators Operation, Stand-by
Product Family 27B1N3800/00
Display diagonal
27"
LED backlight Yes
Display brightness (typical) 350 cd/m
Native aspect ratio 16:9
Response Time 4 ms
Panel type
IPS
Touchscreen No
Display Resolution
3840 x 2160 pixels
DDC/CI Yes
NTSC coverage (typical) 116%
Display technology
LCD
Screen shape
Flat
Contrast ratio (typical) 1000:1
Contrast ratio (dynamic) 50000000:1
Dynamic contrast ratio marketing name SmartContrast
Maximum refresh rate
60 Hz
Viewing angle, horizontal 178
Viewing angle, vertical 178
Display number of colours 1.07 billion colours
SmartResponse 4 ms
Display diagonal (metric) 68.6 cm
Pixel Pitch 0.1554 x 0.1554 mm
Pixel density 163 ppi
Horizontal scan range 30 - 140 kHz
Vertical scan range 23 - 75 Hz
Viewable size, horizontal 59.7 cm
Viewable size, vertical 33.6 cm
HD type
4K Ultra HD
Anti-glare screen Yes
sRGB coverage (typical) 99.9%
Display sRGB Yes
Built-in speaker(s) Yes
Number of Speakers 2
RMS rated power 4 W
Built-in USB hub Yes
HDMI ports quantity 2
DisplayPorts quantity 1
Number of USB Type-B upstream ports quantity 1
Audio Output Yes
USB hub version 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port type USB Type-B
USB Type-A downstream ports quantity 4
HDMI version 2.0
DisplayPort version 1.4
HDCP version 1.4/2.2
HDCP Yes
HDMI Yes
Fast charging Yes
Energy efficiency class (SDR) E
Power consumption (typical) 32.2 W
Power consumption (standby) 0.3 W
Power consumption (off) 0.3 W
Power consumption (PowerSave) 20.6 W
AC Input Voltage 100 - 240 V
Power supply type internal
AC input frequency 50/60 Hz
Width (without stand) 613 mm
Height (without stand) 366 mm
Weight (without stand) 4.15 kg
Depth (without stand) 51 mm
Width (with stand) 613 mm
Depth (with stand) 205 mm
Height (with stand) 524 mm
Weight (with stand) 6.05 kg
Built-in camera No
Flicker-free technology Yes
Low Blue Light technology Yes
Compatible operating systems Mac OS
Windows 11/10
Plug and Play Yes
Component video sync Separate sync, Sync-on-green (SOG)
EasyRead mode Yes
Mean time between failures (MTBF) 70000 h
On Screen Display (OSD) Yes
Number of OSD languages 21
Pivot Yes
Pivot angle -90 - 90
Tilt angle range -5 - 25
Tilt adjustment Yes
Height adjustment Yes
Adjustable height (max) 13 cm
Colour gamut standard sRGB
Operating temperature (T-T) 0 - 40 C
Storage temperature (T-T) -20 - 60 C
Operating relative humidity (H-H) 20 - 80%
Operating altitude 0 - 3658 m
Non-operating altitude 3658 - 12192 m
Haze rate 25%
Doesn't contain Mercury, PVC/BFR
Sustainability certificates ENERGY STAR, EPEAT
Compliance certificates RoHS
Stand Included Yes
Cables included AC, DisplayPort, HDMI
Manual Yes
Package width 700 mm
Package depth 215 mm
Package height 456 mm
Package weight 9.28 kg
Bundled software SmartControl
Recyclable packaging material 100%
LowBlue mode Yes
Picture enhancement SmartImage
Surface hardness 3H
Colour of product Black
MPN 27B1N3800/00
Compatible Brand Universal
Video Inputs DisplayPort
Monitor Response Time
4ms Monitors
Monitor Video Inputs
DisplayPort Monitors
Most Suitable For Business
Philips 3000 series 27B1N3800/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black 27B1N3800/00 Reviews