Philips 3000 series 27B1U3900/75 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black 27B1U3900/00
Brand New + In Stock, 10+ available.
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:2124 in  Monitors
Reviews
General Information for Philips Monitors
Philips 3000 series 27B1U3900/75, 68.6 cm (27"), 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, LCD, 4 ms, Black
27B1U3900/75
27 Black Monitor 4k UHD Height Adjustable DisplayPort USB and HDMI
This 27 inch monitor showcases beautiful imagery in 4K resolution and a 1.074 billion colour gamut. In addition its USB-C connection allows you to easily connect peripherals during a busy workday.
Connect your notebook with one USB-C cable
IPS technology for full colours and wide viewing angles
Features
USB-CYes
Screen Size27 Inch
Screen Size Category27 Inches
Resolution3840 x 2160
Aspect ratio16:9
Response time1> ms
HDMI ports quantity2
DisplayPort1
Built-in speakersYes
Weight6.65 Kg
Height AdjustableYes
Minimum VESA Compatibility100 x 100 mm
27B1U3900/75
Business Monitor 27B1U3900 4K UHD monitor with USB-C docking
Philips 3000 series 27B1U3900/75. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LCD, Response time: 4 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Read more »
Philips 3000 series 27B1U3900/75 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black 27B1U3900/00 Specifications
Product Type Monitors Brand Philips Collection Model Philips 27B1U3900/00 Collection Model Philips 27B1U3900/75 Manufacturer Product Type Philips Monitors Product colour Black Market positioning Business Panel mounting interface 100 x 100 mm Swivelling Yes VESA mounting Yes Backlight type W-LED Cable Lock Slot Yes Swivel angle range -180 - 180 Form Factor Business Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors LED indicators Operation, Stand-by Product Family 27B1U3900/00 Product Family 27B1U3900/75 Display diagonal 27" LED backlight Yes Display brightness (typical) 350 cd/m Native aspect ratio 16:9 Response Time 4 ms Panel type IPS Touchscreen No Display Resolution 3840 x 2160 pixels Response time measurement type GTG (Gray to Gray) Sync-on-green (SOG) Yes DDC/CI Yes NTSC coverage (typical) 116% Display technology LCD Screen shape Flat Contrast ratio (typical) 1000:1 Contrast ratio (dynamic) 50000000:1 Maximum refresh rate 60 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 1.07 billion colours Pixel Pitch 0.1554 x 0.1554 mm Pixel density 163 ppi Horizontal scan range 30 - 140 kHz Vertical scan range 23 - 75 Hz Viewable size, horizontal 59.7 cm Viewable size, vertical 33.6 cm HD type 4K Ultra HD sRGB coverage (typical) 99.9% Display sRGB Yes Built-in speaker(s) Yes Number of Speakers 2 RMS rated power 4 W Ethernet LAN Yes Built-in USB hub Yes HDMI ports quantity 2 DisplayPorts quantity 1 Number of USB Type-C upstream ports quantity 1 USB Type-C DisplayPort Alternate Mode Yes USB Power Delivery (USB PD) Yes Audio Output Yes USB hub version 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) USB upstream port type USB Type-C USB Type-A downstream ports quantity 3 USB Power Delivery revision 3.0 USB Power Delivery up to 90 W HDMI version 2.0 DisplayPort version 1.4 HDCP version 1.4/2.2 HDCP Yes HDMI Yes Fast charging Yes Energy efficiency class (HDR) Not available Power consumption (PowerSave) 20.2 W Energy efficiency class (SDR) F Energy consumption (SDR) per 1000 hours 25 kWh Power consumption (typical) 25.3 W Power consumption (standby) 0.3 W Power consumption (off) 0.3 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power supply type internal AC input frequency 50/60 Hz Energy efficiency scale A to G Weight (with stand) 6.65 kg Width (without stand) 613 mm Height (without stand) 366 mm Weight (without stand) 4.75 kg Depth (without stand) 54 mm Width (with stand) 613 mm Depth (with stand) 205 mm Height (with stand) 524 mm AMD FreeSync No Built-in camera No Flicker-free technology Yes Low Blue Light technology Yes NVIDIA G-SYNC No Plug and Play Yes Component video sync Separate sync, Sync-on-green (SOG) EasyRead mode Yes On Screen Display (OSD) Yes Picture-in-Picture Yes Pivot Yes Pivot angle -90 - 90 Tilt angle range -5 - 20 Picture-by-Picture (PbP) Yes Tilt adjustment Yes Colour gamut standard NTSC, sRGB Height adjustment Yes Adjustable height (max) 13 cm Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Storage temperature (T-T) -20 - 60 C Operating relative humidity (H-H) 20 - 80% Operating altitude 0 - 3658 m Non-operating altitude 3658 - 12192 m Haze rate 25% Doesn't contain BFR, PVC Sustainability certificates ENERGY STAR, EPEAT Compliance certificates CB, CE, EAC, EMF, ETL, Federal Communications Commission (FCC), ICES, RoHS, TV mark, UKCA Stand Included Yes Package height 471 mm Package width 730 mm Package depth 193 mm Package weight 10.1 kg Package Type Box Post-consumer recycled plastic 85% Recyclable packaging material 100% LowBlue mode Yes Surface hardness 3H Colour of product Black MPN 27B1U3900/00 Compatible Brand Universal Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 4ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Business
Philips 3000 series 27B1U3900/75 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black Downloads
Philips 3000 series 27B1U3900/75 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black 27B1U3900/00 Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The 27B1U3900/00 has has a diagonal display of 27".