Brand:Philips / Monitors / Philips Monitors / Philips 1000 series 27E1N1800AE/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black
Philips 1000 series 27E1N1800AE/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 380586
Philips 1000 series 27E1N1800AE/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black 27E1N1800AE/00
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • 68.6cm (27") 4K Ultra HD 3840 x 2160 W-LED IPS
  • 4ms, 16:9, 350cd/m², 1000:1
  • HDMI, DisplayPort
  • 68.6 cm (27") 4K Ultra HD 3840 × 2160, IPS, HDR
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:1442 in  Monitors
Reviews
General Information for Philips Monitors
Philips 1000 series 27E1N1800AE/00, 68.6 cm (27"), 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, LED, 4 ms, Black
27E1N1800AE/00
Monitor 27E1N1800AE 4K UHD monitor
Philips 1000 series 27E1N1800AE/00. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LED, Response time: 4 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Philips 1000 series 27E1N1800AE/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black 27E1N1800AE/00 Specifications
Product Type Monitors Brand Philips Collection Model Philips 27E1N1800AE/00 Manufacturer Product Type Philips Monitors Product colour Black Panel mounting interface 100 x 100 mm VESA mounting Yes Backlight type W-LED Cable Lock Slot Yes Form Factor Everyday Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product Family 27E1N1800AE/00 Display diagonal 27" High Dynamic Range (HDR) supported Yes LED backlight Yes Display brightness (typical) 350 cd/m Native aspect ratio 16:9 Response Time 4 ms Panel type IPS Touchscreen No Display Resolution 3840 x 2160 pixels Response time measurement type GTG (Gray to Gray) DDC/CI Yes Display technology LED Screen shape Flat Contrast ratio (typical) 1000:1 Maximum refresh rate 60 Hz Dynamic contrast ratio marketing name Mega Infinity DCR Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 1.07 billion colours Pixel Pitch 0.1554 x 0.1554 mm Pixel density 163.18 ppi Horizontal scan range 30 - 140 kHz Vertical scan range 40 - 60 Hz Viewable size, horizontal 59.8 cm Viewable size, vertical 33.6 cm HD type 4K Ultra HD Built-in speaker(s) Yes Number of Speakers 2 RMS rated power 4 W Built-in USB hub No HDMI ports quantity 2 DisplayPorts quantity 1 Headphone out Yes Headphone outputs 1 HDMI version 2.0 DisplayPort version 1.4 HDCP version 1.4/2.2 HDCP Yes HDMI Yes Power consumption (typical) 27.24 W Energy efficiency class (SDR) F Energy consumption (SDR) per 1000 hours 26 kWh Energy consumption (HDR) per 1000 hours 37 kWh Energy efficiency class (HDR) g Power consumption (off) 0.3 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W Power supply type internal AC input frequency 50/60 Hz Energy efficiency scale A to G Weight (with stand) 5.69 kg Width (without stand) 613 mm Height (without stand) 365 mm Weight (without stand) 3.92 kg Depth (without stand) 54 mm Width (with stand) 613 mm Depth (with stand) 220 mm Height (with stand) 492 mm AMD FreeSync No Built-in camera No VESA Adaptive Sync support Yes Low Blue Light technology Yes High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10) Component video sync Separate sync On Screen Display (OSD) Yes Number of OSD languages 21 Tilt angle range -5 - 20 Tilt adjustment Yes Height adjustment Yes Adjustable height (max) 10 cm Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Storage temperature (T-T) -20 - 60 C Doesn't contain Mercury, PVC/BFR Compliance certificates EAC, TV mark, EMF, UKCA, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CB, CE, ICES Stand Included Yes Cables included AC, HDMI Manual Yes Package depth 160 mm Package height 447 mm Package weight 8.4 kg Package width 780 mm Adaptive synchronisation Yes Colour of product Black MPN 27E1N1800AE/00 Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 4ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Casual Computing
Philips 1000 series 27E1N1800AE/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black Downloads
Philips 1000 series 27E1N1800AE/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black Information Leaflet
Philips 1000 series 27E1N1800AE/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black 27E1N1800AE/00 Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The 27E1N1800AE/00 has has a diagonal display of 27".