LG 27UP650K-W computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD White 27UP650K-W.AEK
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
10+ purchased Don't miss out!
2398 reviews
Highlights
  • 27” 4K UHD (3840x2160) screen with up to 95% DCI-P3 for sharp detail and vibrant color
  • VESA DisplayHDR 400 delivers vivid color and brightness for rich, dynamic visuals
  • Up to 95% DCI-P3 brings HDR content to life with impeccable, stunning color
  • Black Stabilizer brightens dark scenes for better visibility for the edge gamers crave
  • Dynamic Action Sync minimizes input lag for ultra-responsive gameplay
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:315 in  Monitors
Reviews
General Information for LG Monitors
LG 27UP650K-W, 68.6 cm (27"), 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, 5 ms, White
27UP650K-W
Stunning Image Quality in 4K Display
4K UHD HDR
Color Your World
Never In the Dark
Action As It Happens
Read more »
LG 27UP650K-W computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD White 27UP650K-W.AEK Specifications
Product Type Monitors Brand LG Collection Model LG 27UP650K-W.AEK Collection Model LG 27UP650K-W Manufacturer Product Type LG Monitors Panel mounting interface 100 x 100 mm Detachable stand Yes Illuminated stand No VESA mounting Yes Product colour White Feet colour Silver Form Factor Everyday Monitors Form Factor Gaming Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product Family LG IPS Product Family 27UP650K-W Display diagonal 27" High Dynamic Range (HDR) supported Yes Display brightness (typical) 400 cd/m Native aspect ratio 16:9 Response Time 5 ms Panel type IPS Touchscreen No Display Resolution 3840 x 2160 pixels Response time measurement type GTG (Gray to Gray) Screen shape Flat Maximum refresh rate 60 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 1.07 billion colours Display diagonal (metric) 68 cm Pixel Pitch 0.1554 x 0.1554 mm Contrast ratio (typical) 1200:1 HD type 4K Ultra HD Colour Gamut 95% Factory-calibrated Yes Built-in speaker(s) No Built-in microphone No Ethernet LAN No Wi-Fi No Built-in USB hub No HDMI ports quantity 2 DisplayPorts quantity 1 Headphone out Yes Headphone outputs 1 HDMI Yes Energy efficiency class (SDR) F Energy consumption (SDR) per 1000 hours 26 kWh Energy consumption (HDR) per 1000 hours 46 kWh Power supply type External Energy efficiency class (HDR) g Power consumption (off) 0.3 W Power consumption (typical) 40 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W AC input frequency 50/60 Hz Energy efficiency scale A to G Brand specific technologies Black Stabiliser, DAS Mode Width (without stand) 613.5 mm Depth (without stand) 45.4 mm Height (without stand) 363.5 mm Depth (with stand) 239.3 mm Height (with stand) 569.3 mm Weight (without stand) 3.8 kg Width (with stand) 613.5 mm Weight (with stand) 5.6 kg Digital signal format system Not supported Smart modes Cinema, Custom, Energy saving, Vivid AMD FreeSync No Built-in camera No Flicker-free technology Yes High Dynamic Range (HDR) technology DisplayHDR 400, HDR Effect, High Dynamic Range (HDR) 400 NVIDIA G-SYNC No On Screen Display (OSD) No Pivot Yes Tilt adjustment Yes Height adjustment Yes Adjustable height (max) 11 cm Country of origin China Colour gamut standard DCI-P3 Warranty period 2 year(s) Stand Included Yes Cables included DisplayPort, HDMI, Power Package width 694 mm Package depth 212 mm Package weight 9 kg Package height 496 mm Package Type Box Colour of product Black MPN 27UP650K-W.AEK Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 5ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Casual Computing Most Suitable For Gaming
LG 27UP650K-W computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD White Downloads
LG 27UP650K-W computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD White 27UP650K-W.AEK Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The 27UP650K-W.AEK has has a diagonal display of 27".