Philips 1000 series 27E1N1100A/00, 68.6 cm (27"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LCD, 4 ms, Black
27E1N1100A/00
Monitor 27E1N1100A Full HD LCD monitor
Philips 1000 series 27E1N1100A/00. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LCD, Response time: 4 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). VESA mounting. Product colour: Black
Initial Release Date: 22/01/2024
Philips 1000 series 27E1N1100A/00 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black 27E1N1100A/00 Specifications
Product Type
Monitors
Brand
Philips
Collection Model Philips 27E1N1100A/00
Manufacturer Product Type
Philips Monitors
Product colour
Black
Market positioning
Home
Panel mounting interface
100 x 100 mm
VESA mounting Yes
Backlight type W-LED
Cable Lock Slot Yes
Form Factor
Everyday Monitors
Form Factor
25" - 27" Monitors
Heavy metals free Hg (mercury)
LED indicators Operation, Stand-by
AMD FreeSync Monitors
Product Family 27E1N1100A/00
Display diagonal
27"
LED backlight Yes
Display brightness (typical) 250 cd/m
Display Resolution
1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Response Time 4 ms
Panel type
IPS
Touchscreen No
Digital horizontal frequency 30 - 115 kHz
DDC/CI Yes
HD type
Full HD
Display technology
LCD
Screen shape
Flat
Maximum refresh rate
100 Hz
Dynamic contrast ratio marketing name Mega Infinity DCR
Viewing angle, horizontal 178
Viewing angle, vertical 178
Display number of colours 16.7 million colours
Response time (fast) 1 ms
Display diagonal (metric) 68.6 cm
Pixel Pitch 0.3114 x 0.3114 mm
Pixel density 81.59 ppi
Vertical scan range 48 - 60 Hz
Viewable size, horizontal 59.8 cm
Viewable size, vertical 33.6 cm
Aspect Ratio 16:9
Digital vertical frequency 48 - 100 Hz
Anti-glare screen Yes
Contrast ratio (typical) 1300:1
Display sRGB Yes
Horizontal scan range 30 - 85 kHz
Brightness 250 cd/m
Response Time 1ms (MPRT)
Pixel Pitch 0.3114mm
Built-in speaker(s) Yes
Number of Speakers 2
RMS rated power 4 W
Built-in USB hub No
HDMI ports quantity 1
VGA (D-Sub) ports quantity 1
Audio Input Yes
Audio Output Yes
HDMI version 1.4
HDCP version 1.4
HDCP Yes
HDMI Yes
Energy efficiency class (HDR) Not available
Energy efficiency class (SDR) D
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 18 kWh
Power consumption (typical) 18.8 W
Power consumption (off) 0.3 W
AC Input Voltage 100 - 240 V
Power consumption (standby) 0.5 W
Power supply type internal
AC input frequency 50/60 Hz
Width (with stand) 617 mm
Height (with stand) 457 mm
Width (without stand) 617 mm
Depth (without stand) 46 mm
Height (without stand) 357 mm
Depth (with stand) 211 mm
Weight (with stand) 4 kg
Weight (without stand) 3.58 kg
Net Weight 4.00Kg
AMD FreeSync type FreeSync
Built-in camera No
Flicker-free technology Yes
Low Blue Light technology Yes
Compatible operating systems Mac OS X
Windows 11 / 10
AMD FreeSync Yes
NVIDIA G-SYNC No
Plug and Play Yes
Component video sync Separate sync
EasyRead mode Yes
Mean time between failures (MTBF) 50000 h
Year 2024
On Screen Display (OSD) Yes
Number of OSD languages 21
Tilt angle range -5 - 20
Colour gamut standard sRGB
Operating temperature (T-T) 0 - 40 C
Storage temperature (T-T) -20 - 60 C
Operating relative humidity (H-H) 20 - 80%
Operating altitude 0 - 3658 m
Non-operating altitude 3658 - 12192 m
Haze rate 25%
Doesn't contain Mercury, PVC/BFR
Sustainability compliance Yes
Gross weight 6.62Kg
Stand Included Yes
Cables included AC, HDMI
Manual Yes
Package depth 141 mm
Package height 455 mm
Package width 690 mm
Package weight 6.62 kg
Package width 45.5cm
Package length 69cm
Package Type NA
Package height 14.1cm
Tilt angle -5/20
Recyclable packaging material 100%
LowBlue mode Yes
Contrast Ratio 1300:1
Surface hardness 3H
Picture enhancement SmartImage game
Colour of product Black
Resolution (Native) 1920 x 1080
Unit Colour Front Black
Unit Colour Rear Black
Unit Colour Stand Black
Horizontal Viewing Angle 178
Vertical Viewing Angle 178
Speaker(s) Integrated
Input Power Source Power Lead
Stand-by Power Consumption 0.5W
Wall Mount VESA 100mm x 100mm
Screen Size
27"
Backlight Technology WLED
Display Colours 16.7 Million
Audio 2 x 2W
Security Kensington Slot
Line In Jack(s) 1
Web Address www.philips.co.uk
Warranty Direct with Manufacturer 3 Years
Dynamic Contrast Ratio Mega Infinity DCR
VGA Port(s) 1
HDMI 1.4 Port(s) 1
Audio Output(s) 1
Viewable Display Area 597.888mm x 336.312mm
Product Length (without stand) 46mm
Package Contents MonitorUK Power LeadHDMI Cable
Screen Features FHD100Hz
Model Number 27E1N1100A/00
Product Width 617mm
Product Length 141mm
Product Height 457mm
Product Width (without stand) 617mm
Product Height (without stand) 357mm
Product Weight (without stand) 3580g
Normal Power Consumption 18.8W
Keywords Monitor27-inchIPSFHDHDMI
MPN 27E1N1100A/00
Monitor Response Time
4ms Monitors
Most Suitable For Casual Computing
Philips 1000 series 27E1N1100A/00 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black 27E1N1100A/00 Reviews