AOC B3 Q27B3CF2, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Quad HD, 4 ms, Black
Q27B3CF2
Compact brilliance with USB-C connectivity and Height-Adjustable Stands for enhanced productivityDive into the world of the AOC B3 Series a seamless blend of innovation and elegance that promises an unparalleled visual experience. Unveil the brilliance of the 27"" QHD IPS display, where each frame comes alive with a captivating 120Hz refresh rate and an impressive 1ms MPRT for a cinematic journey like never before. Experience the epitome of convenience with the integrated USB-C 65W port more than just a connector, it's a power hub that simplifies your digital lifestyle. Enjoy tear-free visuals with courtesy of the Adaptive Sync technology that adds a new dimension to your content. Witness the embodiment of minimalism in the sleek narrow border design with ultra-narrow chin. It offers just 9,5mm height while standard chin borders are 15 17mm, a true testament to our dedication to pure beauty. The Height Adjustable Stand
Screen size (inch) 27, Panel resolution 2560x1440, Max Refresh rate 100 Hz, Response time MPRT 1 ms, Panel type IPS, HDMI HDMI 1.4 x 2, Sync technology (VRR) Adaptive Sync
AOC B3 Q27B3CF2. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Quad HD, Response time: 4 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Warranty information: 3 years
Read more »
AOC B3 Q27B3CF2 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black Q27B3CF2 Specifications
Product Type
Monitors
Brand
Aoc
Collection Model AOC Q27B3CF2
Manufacturer Product Type
AOC Monitors
Product colour
Black
Market positioning
Home
Panel mounting interface
100 x 100 mm
Detachable stand Yes
Swivelling No
VESA mounting Yes
Backlight type W-LED
Cable Lock Slot Yes
Front bezel colour Black
Form Factor
Everyday Monitors
Form Factor
25" - 27" Monitors
LED indicators Operation, Stand-by
Product Family
1440p Gaming Monitors
Product Family Q27B3CF2
Display diagonal
27"
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
LED backlight Yes
Display brightness (typical) 350 cd/m
Display Resolution
2560 x 1440 pixels
Native aspect ratio 16:9
Response Time 1 ms
Response Time 4 ms
Panel type
IPS
Touchscreen No
Response time measurement type GTG (Gray to Gray)
Response time (MPRT) 1 ms
Digital horizontal frequency 30 - 115 kHz
DDC/CI Yes
sRGB coverage (typical) 120.8%
NTSC coverage (typical) 105.3%
Adobe RGB coverage 103.5%
BT.2020 coverage 70.1%
HD type
Quad HD
Screen shape
Flat
Contrast ratio (typical) 1500:1
Contrast ratio (dynamic) 20000000:1
Maximum refresh rate
100 Hz
Viewing angle, horizontal 178
Viewing angle, vertical 178
Display number of colours 16.7 million colours
Display diagonal (metric) 68.6 cm
Pixel Pitch 0.2331 x 0.2331 mm
Horizontal scan range 30 - 115 kHz
Vertical scan range 48 - 100 Hz
Viewable size, horizontal 59.8 cm
Viewable size, vertical 33.6 cm
Digital vertical frequency 48 - 100 Hz
Anti-glare screen Yes
Colour Gamut 99%
Pixel density 109 ppi
Built-in microphone No
Built-in speaker(s) Yes
Number of Speakers 2
RMS rated power 4 W
Built-in USB hub Yes
HDMI ports quantity 1
HDMI ports quantity 2
USB Type-C DisplayPort Alternate Mode Yes
USB Power Delivery (USB PD) Yes
Headphone out Yes
USB hub version 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Type-A downstream ports quantity 2
USB Type-C downstream ports quantity 1
USB Power Delivery up to 65 W
HDCP version 2.2
HDMI version 1.4
Headphone outputs 1
Headphone connectivity 3.5 mm
HDMI version 2.0
HDCP Yes
HDMI Yes
AC (power) in Yes
Energy efficiency class (SDR) E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 21 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 34 kWh
Power consumption (max) 135 W
Energy efficiency class (HDR) g
Power consumption (off) 0.3 W
Power consumption (typical) 35 W
AC Input Voltage 100 - 240 V
Power consumption (standby) 0.5 W
Power supply type internal
AC input frequency 50/60 Hz
Energy efficiency scale A to G
Depth (with stand) 229.8 mm
Height (with stand) 508.6 mm
Width (without stand) 616.6 mm
Depth (without stand) 45.6 mm
Height (without stand) 356.7 mm
Weight (without stand) 3.97 kg
Width (with stand) 616.6 mm
Weight (with stand) 5.51 kg
Built-in camera No
VESA Adaptive Sync support Yes
Flicker-free technology Yes
Low Blue Light technology Yes
Low input lag No
Compatible operating systems Windows 8.1/10/11, MacOS
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10)
Local dimming Yes
Plug and Play Yes
Mean time between failures (MTBF) 30000 h
Pivot No
Tilt angle range -5 - 25
Tilt adjustment Yes
Height adjustment Yes
Adjustable height (max) 11 cm
Colour gamut standard sRGB
Certification WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-Bauart-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC
Haze rate 25%
Doesn't contain Mercury, PVC/BFR
Warranty period 3 year(s)
Built-in KVM switch No
Compliance certificates CE
Stand Included Yes
Cables included AC, HDMI, USB Type-C
Cables included AC, HDMI, USB Type-C to USB Type-C
HDMI cable length 1.5 m
Package depth 162 mm
Package width 820 mm
Package height 481 mm
Package weight 8.62 kg
Package Type Box
DCI-P3 coverage 96.2%
Surface hardness 3H
Colour of product Black
MPN Q27B3CF2
Monitor Response Time
1ms Monitors
Most Suitable For Casual Computing
AOC B3 Q27B3CF2 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black Q27B3CF2 Reviews