Brand:Philips / Monitors / Philips Monitors / Philips 6000 series 27B2U6903/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Anthracite
Philips 6000 series 27B2U6903/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 394892
Philips 6000 series 27B2U6903/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Anthracite 27B2U6903/00
Filled starFilled starFilled starFilled starFilled star
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:2111 in  Monitors
Reviews
General Information for Philips Monitors
Philips 6000 series 27B2U6903/00, 68.6 cm (27"), 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, LED, 4 ms, Anthracite
27B2U6903/00
4K UHD monitor with Thunderbolt™ 4
Redefining workflow productivity
IPS LED wide view technology for image and colour accuracy
1.074 billion colours for smooth colour gradations and detail
Features
Screen Size27 Inch
Screen Size Category27 Inches
Resolution3840 x 2160
Aspect ratio16:9
IPS DisplayYes
HDMI ports quantity2
DisplayPort1
Height AdjustableYes
27B2U6903/00
Business Monitor 27B2U6903 4K UHD monitor with Thunderbolt™ 4
Philips 6000 series 27B2U6903/00. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LED, Response time: 4 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Anthracite
Read more »
Philips 6000 series 27B2U6903/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Anthracite 27B2U6903/00 Specifications
Product Type Monitors Brand Philips Collection Model Philips 27B2U6903/00 Manufacturer Product Type Philips Monitors Market positioning Office Panel mounting interface 100 x 100 mm Feet colour Charcoal Swivelling Yes Backlight type RGB LED VESA mounting Yes Product colour Anthracite Cable Lock Slot Yes Swivel angle range -180 - 180 Form Factor Everyday Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors LED indicators Operation, Stand-by Product Family 27B2U6903/00 Display diagonal 27" LED backlight Yes Display brightness (typical) 350 cd/m Native aspect ratio 16:9 Response Time 4 ms Panel type IPS Touchscreen No Display Resolution 3840 x 2160 pixels Response time measurement type GTG (Gray to Gray) DDC/CI Yes Display technology LED Screen shape Flat Contrast ratio (typical) 1000:1 Contrast ratio (dynamic) 50000000:1 Maximum refresh rate 60 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 1.07 billion colours Display diagonal (metric) 68.5 cm Pixel density 163 ppi Viewable size, horizontal 59.7 cm Viewable size, vertical 33.6 cm HD type 4K Ultra HD Digital horizontal frequency 30 - 140 kHz Digital vertical frequency 23 - 75 Hz Anti-glare screen Yes Built-in speaker(s) Yes Number of Speakers 2 RMS rated power 6 W Ethernet LAN Yes Built-in USB hub Yes HDMI ports quantity 2 DisplayPorts quantity 1 USB Type-C DisplayPort Alternate Mode Yes USB Power Delivery (USB PD) Yes Headphone out Yes USB Power Delivery up to 100 W USB hub version 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) USB upstream port type USB Type-C Microphone in Yes Number of upstream ports 2 USB Type-A downstream ports quantity 4 USB Type-C downstream ports quantity 2 Thunderbolt 4 ports quantity 2 HDMI version 2.0 DisplayPort version 1.4 HDCP version 1.4/2.2 HDCP Yes HDMI Yes Power consumption (typical) 28.6 W Energy efficiency class (SDR) E Power consumption (standby) 0.45 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (off) 0.4 W Power supply type internal AC input frequency 50/60 Hz Weight (with stand) 7.15 kg Width (without stand) 613 mm Depth (without stand) 59 mm Height (without stand) 371 mm Weight (without stand) 5.1 kg Width (with stand) 613 mm Height (with stand) 544 mm Depth (with stand) 230 mm Built-in camera No VESA Adaptive Sync support Yes Flicker-free technology Yes Low Blue Light technology Yes Plug and Play Yes Component video sync Separate sync, Sync-on-green (SOG) On Screen Display (OSD) Yes Picture-in-Picture Yes Number of OSD languages 21 Tilt angle range -5 - 30 Tilt adjustment Yes Height adjustment Yes Adjustable height (max) 15 cm Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Storage temperature (T-T) -20 - 60 C Operating relative humidity (H-H) 20 - 80% Operating altitude 0 - 3658 m Non-operating altitude 0 - 12192 m Storage relative humidity (H-H) 20 - 80% Haze rate 25% Compliance certificates CB, CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), GS mark, ICES, RoHS, TV mark, UKCA Stand Included Yes Cables included AC, DisplayPort, HDMI, Thunderbolt Manual Yes Package height 480 mm Package depth 161 mm Package weight 10.2 kg Package width 780 mm Surface hardness 3H Colour of product Blue MPN 27B2U6903/00 Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 4ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Casual Computing
Philips 6000 series 27B2U6903/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Anthracite Downloads
Philips 6000 series 27B2U6903/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Anthracite 27B2U6903/00 Reviews
Peter - 4 out of 5 Reviewed on eteknix.com in the United Kingdom on 19 June 2025
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The 27B2U6903/00 has has a diagonal display of 27".