Brand:Aoc / Monitors / Aoc Monitors / AOC G4 Q27G42XNE computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black, Red
AOC G4 Q27G42XNE computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 405353
AOC G4 Q27G42XNE computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black, Red Q27G42XNE
Sorry, temporarily out of stock, click the button below to be notified once it's available again.
2398 reviews
Highlights
  • Monitor Response Time: 1Ms Monitors
  • Monitor Video Inputs: Displayport Monitors
  • Product Family: 1440P Gaming Monitors
  • Product Family: Q27G42XNE
  • Form Factor: 25" - 27" Monitors
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:2279 in  Monitors
Reviews
General Information for AOC Monitors
AOC G4 Q27G42XNE, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Quad HD, LED, 1 ms, Black, Red
Q27G42XNE
Enhance your setup with the Q27G42XNE 27" QHD Gaming Monitor
The Q27G42XNE features a 27" QHD Fast VA panel, 180Hz refresh rate, and 1ms GtG response time for smooth and detailed visuals. With HDR10, AdaptiveSync (G-Sync TBC), and low input lag, it delivers reliable performance. A battle-station-ready design, recyclable packaging, and G-Menu software make this monitor a practical and eco-friendly choice for gamers. Q27G42XNE
Screen size (inch) 27, Panel resolution 2560x1440, Max Refresh rate 180 Hz, Response time MPRT 0.5 ms, Panel type Fast VA, HDMI HDMI 2.0 x 2, DisplayPort DisplayPort 1.4 x 1, Sync technology (VRR) Adaptive Sync
AOC G4 Q27G42XNE. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type:
Read more »
AOC G4 Q27G42XNE computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black, Red Q27G42XNE Specifications
Product Type Monitors Brand Aoc Collection Model AOC Q27G42XNE Manufacturer Product Type AOC Monitors Product colour Black Product colour Black, Red Panel mounting interface 100 x 100 mm Frameless design Yes Detachable stand Yes VESA mounting Yes Backlight type W-LED LED indicators Yes Cable Lock Slot Yes Front bezel colour Black Bezel thickness type Frameless Form Factor Everyday Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product Family 1440p Gaming Monitors Product Family Q27G42XNE Display diagonal 27" High Dynamic Range (HDR) supported Yes LED backlight Yes Display brightness (typical) 300 cd/m Display Resolution 2560 x 1440 pixels Native aspect ratio 16:9 Response Time 1 ms Touchscreen No Panel type Fast VA Response time measurement type GTG (Gray to Gray) Response time (MPRT) 0.5 ms Digital horizontal frequency 30 - 270 kHz sRGB coverage (typical) 127.8% Adobe RGB coverage 89.2% HD type Quad HD Display technology LED Screen shape Flat Maximum refresh rate 180 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 16.7 million colours Display diagonal (metric) 68.58 cm Display diagonal (metric) 68.5 cm Pixel density 108.7 ppi Contrast ratio (typical) 5000:1 Digital vertical frequency 48 - 180 Hz Anti-glare screen Yes Built-in speaker(s) Yes Number of Speakers 2 RMS rated power 4 W Built-in USB hub No HDMI ports quantity 2 DisplayPorts quantity 1 Headphone out Yes Headphone outputs 1 Headphone connectivity 3.5 mm HDMI version 2.0 DisplayPort version 1.4 HDMI Yes Energy efficiency class (SDR) E Energy consumption (SDR) per 1000 hours 21 kWh Energy consumption (HDR) per 1000 hours 34 kWh Power consumption (typical) 27 W Energy efficiency class (HDR) g Power consumption (off) 0.3 W Power consumption (standby) 0.5 W Power supply type internal Energy efficiency scale A to G Brand specific technologies Crosshair Depth (with stand) 197.6 mm Height (with stand) 449.6 mm Width (without stand) 613.9 mm Height (without stand) 366.3 mm Weight (without stand) 3.31 kg Depth (without stand) 51 mm Width (with stand) 613.9 mm Weight (with stand) 3.7 kg AMD FreeSync refresh rate range 48 - 310 Hz VESA Adaptive Sync support Yes Flicker-free technology Yes Low Blue Light technology Yes Low input lag Yes FPS counter Yes Dial point Yes Shadow control Yes Motion blur reduction Yes High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10) On Screen Display (OSD) Yes Tilt angle range -3 - 21 Tilt adjustment Yes Height adjustment No Certification WEEE,REACH compliant,RoHs compliant Doesn't contain Mercury, PVC/BFR Warranty period 3 year(s) Cables included AC, HDMI, DisplayPort Cables included AC, DisplayPort, HDMI HDMI cable length 1.8 m Package depth 454 mm Package depth 126 mm Package height 126 mm Package width 690 mm Package height 454 mm Package weight 5.96 kg DCI-P3 coverage 93.1% Colour of product Black MPN Q27G42XNE Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 1ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Casual Computing
AOC G4 Q27G42XNE computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black, Red Downloads
AOC G4 Q27G42XNE computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black, Red Q27G42XNE Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The Q27G42XNE has has a diagonal display of 27".