Brand:LG / Monitors / LG Monitors / LG 27BA850-B.AEK computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black
LG 27BA850B.AEK computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 394275
LG 27BA850-B.AEK computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black 27BA850-B.AEK
Sorry, temporarily out of stock, click the button below to be notified once it's available again.
2398 reviews
Highlights
  • 27 in 16:9 1920 x 1080 (FHD) Anti-Glare IPS Display
  • Built-in Webcam with Mic, Built-in Speakers
  • 27” Full HD (1920x1080) IPS display
  • Built-in Full HD Webcam, mic, and speakers
  • 100Hz Refresh Rate / LG Switch app
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:1205 in  Monitors
Reviews
General Information for LG Monitors
LG 27BA850-B.AEK, 68.6 cm (27"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, 5 ms, Black
27BA850-B.AEK
27 Full HD IPS display
True color at wide angles
Productivity
27 Full HD (1920x1080) IPS100Hz refresh rate CLI (Command Line Interface)
Usability
LG Switch app Built-in FHD Webcam, mic, and speakers Built-in power USB Type-C (PD 90W) / RJ45
Comfort & Trust
Ergonomic stand Reader Mode & Flicker Safe EPEAT & Energy Star
Versatile business monitors for yourworkspace
Integrated power module
Fully use your desk
USB Type-C
Productivity hub with easy connectivity
The USB Type-C port
Read more »
LG 27BA850-B.AEK computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black 27BA850-B.AEK Specifications
Product Type Monitors Brand LG Collection Model LG 27BA850-B.AEK Manufacturer Product Type LG Monitors Product colour Black Panel mounting interface 100 x 100 mm Detachable stand Yes Swivelling Yes VESA mounting Yes Swivel angle range -45 - 45 Form Factor Everyday Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product Family LG IPS Product Family 27BA850-B.AEK Display diagonal 27" Display brightness (typical) 250 cd/m Display Resolution 1920 x 1080 pixels Native aspect ratio 16:9 Response Time 5 ms Panel type IPS Touchscreen No Display diagonal (metric) 69 cm HD type Full HD Screen shape Flat Supported graphics resolutions 1920 x 1080 (HD 1080) Maximum refresh rate 100 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 16.7 million colours Pixel Pitch 0.3114 x 0.3114 mm Anti-glare screen Yes Colour Gamut 99% Colour depth 8 bit Contrast ratio (typical) 1300:1 Built-in microphone Yes Built-in speaker(s) Yes Number of Speakers 2 RMS rated power 4 W Built-in USB hub Yes HDMI ports quantity 1 DisplayPorts quantity 2 USB upstream port type USB Type-A Headphone out Yes USB hub version 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Number of upstream ports 1 USB Type-A downstream ports quantity 4 USB Type-C downstream ports quantity 1 Headphone connectivity 3.5 mm RJ-45 ports quantity 1 HDMI version 2.0 DisplayPort version 1.4 HDMI Yes Power consumption (typical) 16.7 W Energy efficiency class (SDR) D Energy consumption (SDR) per 1000 hours 17 kWh AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W AC input frequency 50/60 Hz Height (with stand) 517.5 mm Width (without stand) 611.7 mm Depth (without stand) 50.3 mm Height (without stand) 364.1 mm Weight (without stand) 5.3 kg Width (with stand) 539.6 mm Weight (with stand) 7.9 kg Depth (with stand) 250 mm Built-in camera Yes Flicker-free technology Yes Megapixel (approx.) 2 MP On Screen Display (OSD) Yes Number of OSD languages 17 Pivot Yes Tilt angle range -5 - 21 Tilt adjustment Yes Height adjustment Yes Adjustable height (max) 15 cm Colour gamut standard sRGB Sustainability certificates EPEAT, ErP, TCO Warranty period 2 year(s) Sustainability certificates ENERGY STAR, EPEAT Silver, ErP, TCO Compliance certificates CB, Federal Communications Commission (FCC), UL Stand Included Yes Package width 721 mm Cables included AC, DisplayPort, USB Type-C Package depth 547 mm Package weight 10.8 kg Package height 189 mm Package Type Box Picture mode Custom, Vivid, Reader, Cinema, FPS, RTS, Color Weakness Colour of product Black MPN 27BA850-B.AEK Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 5ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Casual Computing
LG 27BA850-B.AEK computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black Downloads
LG 27BA850-B.AEK computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black 27BA850-B.AEK Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The 27BA850-B.AEK has has a diagonal display of 27".