Samsung LS27D600UAU computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black LS27D600UAUXXU
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • Smooth visuals
  • Easy to transfer and charge
  • Quick and easy setup
  • Designed with comfort in mind
  • QHD(2560x1440) resolution and 100Hz refresh rate resolution work together to to provide smooth visuals and performance.
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 06/02/2025
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:1425 in  Monitors
Reviews
General Information for Samsung Monitors
Samsung LS27D600UAU, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Quad HD, 5 ms, Black
LS27D600UAU
Savour smooth visuals and performance
QHD resolution with 100Hz refresh rate
Visual excellence that professionals demand. QHD(2560x1440) resolution and 100Hz refresh rate resolution work together to reveal hidden details through higher pixel density, while reducing stuttering and tearing. Dive into intricate designs, complex diagrams and dynamic video content with a smoother workflow.
Enhanced realism through more colour
1.07 billion colours with HDR10
Connect and adjust to meet your needs
USB-C, LAN and Daisy Chain support
Connect it all to elevate your workspace. A USB-C port allows for 90W charging and data transfer at the same time, while a built-in LAN port offers seamless Ethernet connectivity for laptops. Plus, create an expanded workspace by Daisy
Read more »
Samsung LS27D600UAU computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black LS27D600UAUXXU Specifications
Product Type Monitors Brand Samsung Collection Model Samsung LS27D600UAU Manufacturer Product Type Samsung Monitors Market positioning Office Product colour Black Panel mounting interface 100 x 100 mm Swivelling Yes VESA mounting Yes Swivel angle range -30 - 30 Front bezel colour Black Feet colour Black Form Factor Everyday Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product Family LS27D600UAU Product Family 1440p Gaming Monitors Display diagonal 27" High Dynamic Range (HDR) supported Yes Display brightness (typical) 350 cd/m Display Resolution 2560 x 1440 pixels Native aspect ratio 16:9 Response Time 5 ms Panel type IPS Touchscreen No HD type Quad HD Screen shape Flat Contrast ratio (typical) 1000:1 Maximum refresh rate 100 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 1.07 billion colours Display diagonal (metric) 68 cm Viewable size, horizontal 59.7 cm Dynamic contrast ratio marketing name Mega Contrast Viewable size, vertical 33.6 cm sRGB coverage (typical) 99% Display brightness (min) 280 cd/m Ethernet LAN Yes Built-in USB hub Yes HDMI ports quantity 1 DisplayPorts quantity 1 Number of USB Type-C upstream ports quantity 1 USB Power Delivery (USB PD) Yes DisplayPort out quantity 1 DisplayPort out version 1.4 Headphone out Yes USB hub version 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Number of upstream ports 3 USB Power Delivery up to 90 W HDCP version 2.2 Headphone outputs 1 HDMI version 2.0 DisplayPort version 1.4 HDCP Yes HDMI Yes Power consumption (average) 29 W Energy efficiency class (SDR) E Annual energy consumption 29 kWh Energy consumption (SDR) per 1000 hours 20 kWh Energy consumption (HDR) per 1000 hours 32 kWh Power consumption (max) 160 W Energy efficiency class (HDR) g Power consumption (off) 0.3 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W Power consumption (typical) 20 W Power supply type internal Energy efficiency scale A to G Brand specific technologies Eye Saver Width (with stand) 612.9 mm Height (with stand) 556.6 mm Width (without stand) 612.9 mm Depth (without stand) 41.6 mm Height (without stand) 367.7 mm Depth (with stand) 220 mm Weight (with stand) 6.1 kg Weight (without stand) 3.6 kg Flicker-free technology Yes High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10) Power cable length 1.5 m DisplayPort output Yes Daisy chain Yes Adaptive picture Yes Year 2025 Picture-in-Picture Yes European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code 1946432 Pivot Yes Pivot angle -92 - 92 Tilt angle range -2 - 25 Picture-by-Picture (PbP) Yes Wall Mountable Yes Tilt adjustment Yes Height adjustment Yes Adjustable height (max) 12 cm Height adjustment 12 cm Colour gamut standard sRGB Operating relative humidity (H-H) 10 - 80% Operating temperature (T-T) 10 - 40 C Certification Windows11 Built-in KVM switch Yes Sustainability certificates TCO Stand Included Yes Cables included USB Type-C Package height 160 mm Manual Yes Package width 687 mm Package depth 510 mm Package weight 7.9 kg Package Type Box Post-consumer recycled plastic 10% Auto source switch+ Yes Non-operating relative humidity (non-condensing) 10 - 80% Off Timer Plus Yes Colour of product Black MPN LS27D600UAUXXU Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 5ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Casual Computing
Samsung LS27D600UAU computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black Downloads
Samsung LS27D600UAU computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black Information Leaflet
Samsung LS27D600UAU computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black LS27D600UAUXXU Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The LS27D600UAUXXU has has a diagonal display of 27".