Samsung LS27D800UAU computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD Black LS27D800UAUXXU
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
Highlights
  • UHD resolution reveals greater levels of detail with higher pixel density
  • See truetolife colour representation with 1 billion colours with HDR10
  • USBC and LAN Port connectivity
  • UHD (3840x2160) resolution reveals greater levels of detail with higher pixel density
  • A USB-C port allows for 90W charging and data transfer at the same time, while a built-in LAN port offers seamless Ethernet connectivity for laptops
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 06/06/2025
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:1293 in  Monitors
Reviews
General Information for Samsung Monitors
Samsung LS27D800UAU, 68.6 cm (27"), 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, 5 ms, Black
LS27D800UAU
Discover the deeper details
UHD resolution
Enhanced realism through more colour
1.07 billion colours with HDR10
Connect and adjust to meet your needs
USB-C and LAN Port
Connect it all to elevate your workspace. A USB-C port allows for 90W charging and data transfer at the same time, while a built-in LAN port offers seamless Ethernet connectivity for laptops.
Master multiple sources in harmony
Built-in KVM Switch
A built-in KVM switch lets you connect and
Read more »
Samsung LS27D800UAU computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD Black LS27D800UAUXXU Specifications
Product Type Monitors Brand Samsung Collection Model Samsung LS27D800UAU Manufacturer Product Type Samsung Monitors Market positioning Office Product colour Black Panel mounting interface 100 x 100 mm Swivelling Yes VESA mounting Yes Swivel angle range -30 - 30 Front bezel colour Black Feet colour Black Form Factor Everyday Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product Family LS27D800UAU Display diagonal 27" High Dynamic Range (HDR) supported Yes Display brightness (typical) 350 cd/m Native aspect ratio 16:9 Response Time 5 ms Panel type IPS Touchscreen No Display Resolution 3840 x 2160 pixels HD type Quad HD Screen shape Flat Contrast ratio (typical) 1000:1 Maximum refresh rate 60 Hz Dynamic contrast ratio marketing name Mega Infinity DCR Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 1.07 billion colours Display diagonal (metric) 68 cm Viewable size, horizontal 59.7 cm Viewable size, vertical 33.6 cm HD type 4K Ultra HD sRGB coverage (typical) 99% Display brightness (min) 280 cd/m Ethernet LAN Yes Built-in USB hub Yes HDMI ports quantity 1 DisplayPorts quantity 1 Number of USB Type-C upstream ports quantity 1 USB Power Delivery (USB PD) Yes Headphone out Yes USB hub version 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Number of upstream ports 3 USB Power Delivery up to 90 W HDCP version 2.2 Headphone outputs 1 HDMI version 2.0 DisplayPort version 1.2 HDCP Yes HDMI Yes Power consumption (average) 37 W Annual energy consumption 37 kWh Energy efficiency class (SDR) F Energy consumption (SDR) per 1000 hours 25 kWh Energy consumption (HDR) per 1000 hours 41 kWh Energy efficiency class (HDR) g Power consumption (off) 0.3 W Power consumption (typical) 25 W Power consumption (max) 170 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W Power supply type internal Energy efficiency scale A to G Brand specific technologies Eye Saver Width (with stand) 612.9 mm Height (with stand) 556.6 mm Width (without stand) 612.9 mm Depth (without stand) 41.6 mm Height (without stand) 367.7 mm Weight (without stand) 3.7 kg Depth (with stand) 220 mm Weight (with stand) 6.1 kg Flicker-free technology Yes High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10) Power cable length 1.5 m Adaptive picture Yes Year 2025 Picture-in-Picture Yes European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code 1963525 Pivot Yes Pivot angle -92 - 92 Tilt angle range -2 - 25 Picture-by-Picture (PbP) Yes Wall Mountable Yes Tilt adjustment Yes Height adjustment Yes Adjustable height (max) 12 cm Height adjustment 12 cm Colour gamut standard sRGB Operating relative humidity (H-H) 10 - 80% Operating temperature (T-T) 10 - 40 C Certification Windows11 Built-in KVM switch Yes Sustainability certificates TCO Stand Included Yes Cables included USB Type-C Package height 160 mm Manual Yes Package width 687 mm Package depth 510 mm Package weight 7.9 kg Package Type Box Post-consumer recycled plastic 10% Auto source switch+ Yes Non-operating relative humidity (non-condensing) 10 - 80% Off Timer Plus Yes Factory tunning Yes Colour of product Black MPN LS27D800UAUXXU Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 5ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Casual Computing
Samsung LS27D800UAU computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD Black Downloads
Samsung LS27D800UAU computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD Black Information Leaflet
Samsung LS27D800UAU computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD Black LS27D800UAUXXU Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The LS27D800UAUXXU has has a diagonal display of 27".