Philips Evnia 3000 27M2N3200NF/00, 68.6 cm (27"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LCD, 4 ms, Black
27M2N3200NF/00
This 27 inch Fast IPS monitor brings sharp visuals to gaming. With its 144 Hz refresh rate and 0.5 ms Smart MBR, you can expect clear visuals and a high-quality, all-around gaming experience. 27M2N3200NF/00
Gaming monitor 27M2N3200NF Full HD gaming monitor
Philips Evnia 3000 27M2N3200NF/00. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LCD, Response time: 4 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting. Product colour: Black
Philips Evnia 3000 27M2N3200NF/00 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black 27M2N3200NF/00 Specifications
Product Type
Monitors
Brand
Philips
Collection Model Philips 27M2N3200NF/00
Manufacturer Product Type
Philips Monitors
Product colour
Black
Panel mounting interface
100 x 100 mm
VESA mounting Yes
Backlight type W-LED
Product colour
Grey
Cable Lock Slot Yes
Exterior finish type Textured
Form Factor
Everyday Monitors
Form Factor
25" - 27" Monitors
LED indicators Operation, Stand-by
NVIDIA G-Sync Monitors
Product Family
144hz Gaming Monitors
Product Family 27M2N3200NF/00
Display diagonal
27"
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
LED backlight Yes
Display brightness (typical) 300 cd/m
Display Resolution
1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Response Time 4 ms
Panel type
IPS
Touchscreen No
Response time measurement type GTG (Gray to Gray)
SmartResponse 0.5 ms
DDC/CI Yes
HD type
Full HD
Display technology
LCD
Screen shape
Flat
Contrast ratio (typical) 1500:1
Dynamic contrast ratio marketing name Mega Infinity DCR
Viewing angle, horizontal 178
Viewing angle, vertical 178
Display number of colours 16.7 million colours
Display diagonal (metric) 68.5 cm
Pixel Pitch 0.3114 x 0.3114 mm
Pixel density 81.59 ppi
Horizontal scan range 30 - 160 kHz
Vertical scan range 48 - 144 Hz
Viewable size, horizontal 59.8 cm
Viewable size, vertical 33.6 cm
Anti-glare screen Yes
Adobe RGB coverage 90%
sRGB coverage (typical) 120%
NTSC coverage (typical) 110%
Display sRGB Yes
Maximum refresh rate
144 Hz
Display panel size 27 inch/68.5 cm
Built-in speaker(s) No
Built-in USB hub No
HDMI ports quantity 1
DisplayPorts quantity 1
Headphone out Yes
HDMI version 1.4
DisplayPort version 1.4
HDCP version 1.4
HDCP Yes
HDMI Yes
Energy efficiency class (SDR) E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 21 kWh
Energy efficiency class (HDR) F
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 25 kWh
Power consumption (off) 0.3 W
Power consumption (typical) 21.6 W
AC Input Voltage 100 - 240 V
Power consumption (standby) 0.5 W
Power supply type internal
AC input frequency 50/60 Hz
Brand specific technologies Crosshair
Weight (with stand) 3.72 kg
Width (without stand) 616 mm
Depth (without stand) 55 mm
Height (without stand) 362 mm
Weight (without stand) 3.17 kg
Width (with stand) 616 mm
Height (with stand) 463 mm
Depth (with stand) 216 mm
NVIDIA G-SYNC type G-SYNC
AMD FreeSync No
Built-in camera No
VESA Adaptive Sync support Yes
Flicker-free technology Yes
Low Blue Light technology Yes
Low input lag Yes
Shadow control Yes
Compatible operating systems DDC/CI; Mac OS; sRGB; Windows 11/10
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10)
Plug and Play Yes
Component video sync Separate sync
NVIDIA G-SYNC Yes
Mean time between failures (MTBF) 50000 h
On Screen Display (OSD) Yes
Number of OSD languages 21
Tilt angle range -5 - 20
Tilt adjustment Yes
Colour gamut standard Adobe RGB, DCI-P3, NTSC, sRGB
Height adjustment No
Colour gamut standard sRGB
Operating temperature (T-T) 0 - 40 C
Storage temperature (T-T) -20 - 60 C
Operating relative humidity (H-H) 20 - 80%
Operating altitude 0 - 3658 m
Non-operating altitude 0 - 12192 m
Non-operating altitude 3658 - 12192 m
Haze rate 25%
Compliance certificates RoHS
Regulatory Approvals INMETRO, CB, CE, Mark, CEL, CCC, CECP, BSMI, UKCA, EMF, FCC, ICES-003
Stand Included Yes
Cables included HDMI, Power
Bundled software Evnia Precision Centre
Package depth 139 mm
Package height 455 mm
Package width 780 mm
Package weight 6.06 kg
Post-consumer recycled plastic 85%
DCI-P3 coverage 95%
Recyclable packaging material 100%
LowBlue mode Yes
Monitor sync input signal Separate Sync
Surface hardness 3H
Picture enhancement SmartImage game
User Controls Power On/Off; Menu/OK; Input/Up; Game Settings/Down; SmartImage game/Back
Colour of product Black
MPN 27M2N3200NF/00
Video Inputs DisplayPort
Monitor Response Time
4ms Monitors
Monitor Video Inputs
DisplayPort Monitors
Most Suitable For Casual Computing
Philips Evnia 3000 27M2N3200NF/00 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black 27M2N3200NF/00 Reviews