LG 27U421A-B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black 27U421A-B.AEKQ
Sorry, temporarily out of stock, click the button below to be notified once it's available again.
2398 reviews
Highlights
  • 27” FHD curved display (1500R)
  • sRGB 99% (Typ.) / 100Hz refresh rate
  • USB-C (PD 15W)
  • Reader Mode & Flicker Safe
  • Tilt adjustable stand
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:632 in  Monitors
Reviews
General Information for LG Monitors
LG 27U421A-B, 68.6 cm (27"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LED, 5 ms, Black
27U421A-B
Vivid colors with precision
Fluid visuals.
Seamless workflow.
A fast 100Hz provides a smooth frame loading in various programs. Also, you can enjoy realistic gameplay with less screen stuttering and motion blur.
One port to meet your needs
Connect your laptop to the monitor with a USB-C cable** for up to 15W of power delivery and display connectivity.
Dynamic Action Sync
Black Stabilizer
Switch swiftly
Fully use your desk
The slim
Read more »
LG 27U421A-B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black 27U421A-B.AEKQ Specifications
Product Type Monitors Brand LG Collection Model LG 27U421A-B.AEKQ Collection Model LG 27U421A-B Manufacturer Product Type LG Monitors Product colour Black Panel mounting interface 100 x 100 mm Market positioning Consumer VESA mounting Yes Form Factor Everyday Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product colour Multicoloured Product Family 27U421A-B Display diagonal 27" High Dynamic Range (HDR) supported Yes Display brightness (typical) 250 cd/m Display Resolution 1920 x 1080 pixels Native aspect ratio 16:9 Response Time 5 ms Panel type VA Touchscreen No Response time measurement type GTG (Gray to Gray) HD type Full HD Display technology LED Screen shape Curved Screen curvature rating 1500R Contrast ratio (typical) 1000:1 Maximum refresh rate 100 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 16.7 million colours Display diagonal (metric) 68.5 cm Pixel Pitch 0.3114 x 0.3114 mm sRGB coverage (typical) 99% Built-in speaker(s) No Built-in USB hub No HDMI ports quantity 1 USB Power Delivery (USB PD) Yes Headphone out Yes USB Power Delivery up to 15 W HDCP version 2.2 HDMI version 2.0 HDCP Yes HDMI Yes Power supply type External Power consumption (off) 0.3 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (typical) 17 W AC input frequency 50/60 Hz Brand specific technologies Black Stabilizer Width (with stand) 609.6 mm Height (with stand) 451.5 mm Weight (with stand) 3.72 kg Width (without stand) 609.6 mm Depth (without stand) 43.7 mm Height (without stand) 360.3 mm Weight (without stand) 3.02 kg Depth (with stand) 170 mm Built-in camera No Flicker-free technology Yes High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10) Tilt adjustment Yes Height adjustment No Country of origin China Colour gamut standard sRGB Power adapter included Yes Warranty period 2 year(s) Features RGB Lighting Stand Included Yes Cables included AC, HDMI Quick start guide Yes Package depth 143 mm Package height 448 mm Package width 690 mm Package weight 4.94 kg Screws included Yes Colour of product Black MPN 27U421A-B.AEKQ Monitor Response Time 5ms Monitors Most Suitable For Casual Computing
LG 27U421A-B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black Downloads
LG 27U421A-B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black 27U421A-B.AEKQ Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The 27U421A-B.AEKQ has has a diagonal display of 27".