LG 27U631A-B computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black 27U631A-B.AEKQ
Sorry, temporarily out of stock, click the button below to be notified once it's available again.
2398 reviews
Highlights
  • 27" QHD (2560x1440) IPS Display
  • USB Type-C 15W Power Delivery
  • HDR10 with up to 99% sRGB color gamut expression
  • 100Hz Refresh Rate, Dynamic Action Sync, Black Stabilizer
  • 3-Side Borderless Design
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:2029 in  Monitors
Reviews
General Information for LG Monitors
LG 27U631A-B, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Quad HD, 5 ms, Black
27U631A-B
Vivid Visuals at Wide Viewing Angles.
Experience exceptional picture quality with the 27" QHD (2560x1440) display, with IPS technology for vivid and vibrant visuals - even at wider viewing angles.
100Hz Smoother, Seamless Visuals
With a 100Hz refresh rate and 5ms(GTG) response time, on screen visuals are rendered clearly for ultra-smooth motion and fluidity.
Bold Color on a 27" Screen
Multiple Devices-One Cable
Seamlessly connect to external devices or charge your laptop with the convenience of USB Type-C with up to 15W power delivery.
Easy Viewing, Comfortable Reading
Action As It Happens
Read more »
LG 27U631A-B computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black 27U631A-B.AEKQ Specifications
Product Type Monitors Brand LG Collection Model LG 27U631A-B.AEKQ Collection Model LG 27U631A-B Manufacturer Product Type LG Monitors Product colour Black Panel mounting interface 100 x 100 mm VESA mounting Yes Feet colour Black Form Factor Everyday Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product Family LG IPS Product colour Multicoloured Product Family 1440p Gaming Monitors Product Family 27U631A-B Display diagonal 27" High Dynamic Range (HDR) supported Yes Display brightness (typical) 250 cd/m Display Resolution 2560 x 1440 pixels Native aspect ratio 16:9 Response Time 5 ms Panel type IPS Touchscreen No Response time measurement type GTG (Gray to Gray) HD type Quad HD Screen shape Flat Contrast ratio (typical) 1000:1 Maximum refresh rate 100 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 16.7 million colours Display diagonal (metric) 68 cm Pixel Pitch 0.2331 x 0.2331 mm sRGB coverage (typical) 99% Built-in speaker(s) No Built-in USB hub Yes HDMI ports quantity 1 USB Power Delivery (USB PD) Yes Headphone out Yes USB upstream port type USB Type-C Number of upstream ports 1 USB Power Delivery up to 15 W Headphone outputs 1 HDMI Yes Energy efficiency class (SDR) E Energy consumption (SDR) per 1000 hours 20 kWh Energy consumption (HDR) per 1000 hours 28 kWh Power supply type External Energy efficiency class (HDR) g Power consumption (off) 0.3 W Power consumption (typical) 31 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W AC input frequency 50/60 Hz Energy efficiency scale A to G Brand specific technologies Black Stabilizer Width (with stand) 613.2 mm Depth (without stand) 43.7 mm Height (without stand) 362.5 mm Height (with stand) 454.8 mm Weight (without stand) 3.8 kg Width (without stand) 613.2 mm Weight (with stand) 4.4 kg Depth (with stand) 215 mm Smart modes Energy saving Built-in camera No Flicker-free technology Yes High Dynamic Range (HDR) technology HDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10) Tilt angle range -5 - 20 Wall Mountable Yes Tilt adjustment Yes Height adjustment No Country of origin China Features RGB Lighting Stand Included Yes Package depth 140 mm Package weight 5.7 kg Package height 450 mm Package width 690 mm Package Type Box Colour of product Black MPN 27U631A-B.AEKQ Monitor Response Time 5ms Monitors Most Suitable For Casual Computing
LG 27U631A-B computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black Downloads
LG 27U631A-B computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black 27U631A-B.AEKQ Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The 27U631A-B.AEKQ has has a diagonal display of 27".