StarTech.com 2-Port HDMI Splitter, 4K 60Hz HDMI 2.0 Video, 4K HDMI Splitter 1 In 2 Out, 1x2 HDMI Display/Output Splitter, HDR/HDCP, 20in (50cm) Built-in HDMI Cable HDMI-SPLITTER-4K60UP
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • DUPLICATED HDMI DISPLAYS: 2-Port 4K 60Hz HDMI Splitter displays the same image from a single HDMI source on dual-HDMI displays; HDR; UHD; 4:4:4 chroma subsampling support; HDMI 2.0; 18Gbps (total) Bandwidth; 7.1ch Audio; HDCP 2.2/1.4
  • POWER OPTIONS: 4K HDMI Splitter includes a 31inch (78cm) USB power cable to connect to the included USB wall charger; USB-A power cable can be connected to any available 5V 1A USB port; Max 5W power consumption
  • EXTRA-LONG CABLE: 1x2 splitter features a 20in built-in HDMI cable to connect to the source device, reducing strain on ports/connectors; Supports passive HDMI cables up to 16ft (5m) or active cables/extenders (sold separately) to reach further distances
  • USER-FRIENDLY DESIGN: 1 in 2 out HDMI splitter features a reset button for easy troubleshooting and EDID redetection, without the need of unplugging cables; 8kV air and 6kV contact ESD protection; Driverless and OS independent
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 02/01/2023
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:44 in  Video Splitters
Reviews
General Information for Startech Video Splitters
StarTech.com 2-Port HDMI Splitter, 4K 60Hz HDMI 2.0 Video, 4K HDMI Splitter 1 In 2 Out, 1x2 HDMI Display/Output Splitter, HDR/HDCP, 20in (50cm) Built-in HDMI Cable, HDMI, 2x HDMI, 4096 x 2160 pixels, Black, Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), 4K U
2-Port HDMI Splitter, 4K 60Hz HDMI 2.0 Video, 4K HDMI Splitter 1 In 2 Out, 1x2 HDMI Display/Output Splitter, HDR/HDCP, 20in (50cm) Built-in HDMI Cable
Send a 4K 60Hz HDMI signal to two separate displays simultaneously, powered with a nearby USB port
4K 60Hz Resolution
This 2-way HDMI splitter supports up to 4K 60Hz resolution and 4:4:4 chroma subsampling. Display 4K content on both your 4K displays or downscale the resolution to 1080p to support monitors with different resolutions, thanks to the built-in scaler. Ideal for environments containing displays of mixed resolutions.
USB Powered
The splitter includes a 31inch (78cm) USB Micro-B to Type-A power cable and USB wall charger. If an outlet is not available or within reach, the USB power cable can be connected to a 5V 1A USB Type-A port.
Robust Installation Options
This HDMI splitter supports active HDMI cables and HDMI extenders (sold separately), facilitating
Read more »
StarTech.com 2-Port HDMI Splitter, 4K 60Hz HDMI 2.0 Video, 4K HDMI Splitter 1 In 2 Out, 1x2 HDMI Display/Output Splitter, HDR/HDCP, 20in (50cm) Built-in HDMI Cable HDMI-SPLITTER-4K60UP Specifications
Product Type Video Splitters Brand Startech Collection Model Startech 2-Port HDMI Splitter, 4K 60Hz HDMI 2.0 Video, 4K HDMI Splitter 1 In 2 Out, 1x2 HDMI Displa Manufacturer Product Type Startech Video Splitters Product colour Black Housing material Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) High Dynamic Range (HDR) supported Yes Supported video modes 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p Maximum refresh rate 60 Hz HD type 4K Ultra HD Maximum Resolution 4096 x 2160 Pixels Data transfer rate 18 Gbit/s Video ports quantity 2 Video out 2x HDMI HDMI version 2.0 HDCP Yes Input current 0.3 A AC Input Voltage 100 - 240 V Height 19 mm Depth 65 mm Width 55 mm Weight 92 g Maximum operating distance 5 m USB powered Yes Year 2023 Output current 1 A Output Voltage 5 V Storage temperature (T-T) -10 - 80 C Operating temperature (T-T) 0 - 70 C Operating relative humidity (H-H) 5 - 90% Master (outer) case length 470 mm Master (outer) case height 220 mm Master (outer) case width 630 mm Products per master (outer) case 60 pc(s) Supported audio channels 7.1 Sustainability certificates CE, RoHS Sustainability compliance Yes Compliance certificates CE, RoHS Package height 30 mm Manual Yes Cables included USB Type-A to Micro-USB Type-B Package width 190 mm Package depth 145 mm Package weight 168 g Cable Length 0.5 m Colour of product Black MPN HDMI-SPLITTER-4K60UP
StarTech.com 2-Port HDMI Splitter, 4K 60Hz HDMI 2.0 Video, 4K HDMI Splitter 1 In 2 Out, 1x2 HDMI Display/Output Splitter, HDR/HDCP, 20in (50cm) Built-in HDMI Cable HDMI-SPLITTER-4K60UP Reviews