Brand New, only 6 left in stock!
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
1 recently purchased Don't miss out!
2398 reviews
Highlights
  • Optimize your visual experience with the next generation of display technology
  • Supports HDR for expanded contrast ratio and color accuracy
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 30/11/2019
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:6 in  Video Splitters
Reviews
General Information for Startech Video Splitters
3 porte 4K | Sdoppiatore video multi-monitor | Windows | HDRQuesto hub MST DisplayPort a 3 porte consente di realizzare una workstation ad alte prestazioni mediante il collegamento di tre monitor DisplayPort a un dispositivo DisplayPort, contribuendo ad aumentare e ottimizzare la produttivit. Lo sdoppiatore multi-monitor supporta la tecnologia HDR (High Dynamic Range) e offre immagini pi nitide con una qualit video avanzata.Incredibile qualit delle immaginiCon una risoluzione quattro volte maggiore rispetto alla 4K, questo hub MST DP 1.4 offre la straordinaria qualit dell'UHD a risoluzioni fino a 76804320 a 30 Hz su un singolo monitor e supporta applicazioni multi-monitor a risoluzioni e frequenze di aggiornamento inferiori, consentendo la creazione di un ambiente di lavoro dinamico in ufficio, a casa o in viaggio.Display 1Display 2Display 38K (7680x4320) a 30 HzXX5K (5120x2880) a 60 Hz1080p (1920x1080) a 30 HzX4K (3840x2160) a 60 Hz4K (3840x2160) a 30 Hz4K (3840x2160) a 30 Hz2K
Read more »
Product Type Video Splitters Brand Startech Collection Model Startech 3-Port DisplayPort MST Hub - DP 1.4 Collection Model Startech 3-Port Multi Monitor Adapter - DisplayPort 1.4 to 3x DisplayPort Video Splitter - Dual or Collection Model Startech Adattatore multi monitor a 3 porte - DisplayPort 1.4 a 3x DisplayPort Video Splitter - Dop Collection Model Startech 3 Port Multi Monitor Adapter - DisplayPort 1.4 to 3x 4K DisplayPort Video Splitter - Dual Manufacturer Product Type Startech Video Splitters Product colour Black,Grey Housing material Plastic Product colour Black, Gray Product colour Black, Grey Maximum cable length 2 m HD type 8K Ultra HD Maximum refresh rate 30 Hz Maximum Resolution 7680 x 4320 Pixels Video ports quantity 3 Video out 3x DisplayPort Depth 43 mm Width 105 mm Height 14 mm Weight 55 g Weight 53 g Video port type DisplayPort USB powered Yes Year 2019 Harmonized System (HS) code 85176990 Operating temperature (T-T) -20 - 60 C Storage temperature (T-T) -10 - 55 C Operating temperature (T-T) 0 - 70 C Storage temperature (T-T) -20 - 80 C Operating relative humidity (H-H) 5 - 90% Certification CE, FCC, REACH Certification CE, FCC, RoHS, REACH Master (outer) case length 47 cm Master (outer) case length 470 mm Quantity per master (outer) case 70 pc(s) Master (outer) case width 33.1 cm Master (outer) case width 331 mm Master (outer) case height 41.8 cm Master (outer) case height 418 mm Products per master (outer) case 70 pc(s) Sustainability certificates RoHS Compliance certificates RoHS Package height 30 mm Cables included Micro-USB Package depth 170 mm Package width 142 mm Package weight 132 g Package weight 107 g MPN MST14DP123DP