Samsung LS34C652UAU computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD LED Black LS34C652UAUXXU
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May to Tuesday, 19 May.
» Expedited Delivery available For Monday, 18 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • A 34" 1000R curved display surrounds you with a 21:9 aspect ratio
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 01/07/2023
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:962 in  Monitors
Reviews
General Information for Samsung Monitors
Samsung LS34C652UAU, 86.4 cm (34"), 3440 x 1440 pixels, Wide Quad HD, LED, 5 ms, Black
LS34C652UAU
Expand your creative realm
Ultra Wide immersion
Ultra-WQHD in 1000R curvature
Immerse yourself in games, movies or design projects. A 34" 1000R curved display surrounds you with a 21:9 aspect ratio. The curve closely matches the human field of sight, so you can maximize your screen real estate and reach new levels of productivity with less eye strain.
Enhanced realism through more color
1 billion colors with HDR10
Sound without taking up space
Built-in speaker
Master
Connect and adjust to meet your needs
USB-C and LAN ports in an ergonomic design
Relieve your eyes from strain
TUV certified Intelligent Eye Care
Smooth, stutterless gameplay
100HZ refresh rate and AMD FreeSync
A 100Hz refresh rate and AMD FreeSync work together to keep your screen smooth in any application, so you can forget about screen stuttering and image tearing. See everything and perform your best without missing a single thing.
Crafted for a more sustainable world
A more sustainable monitor
Eco-friendly materials
Reduced environmental impact
Eco-Packaging
34", WQHD, 3440 x 1440, 21:9, 100 Hz, HDMI 2.0, DP 1.2, USB, 100-240 V, 32 W, 806.6 x 561.5 x 241 mm, 8 kg
Samsung LS34C652UAU. Display diagonal: 86.4 cm (34"), Display resolution: 3440 x 1440 pixels, HD type: Wide Quad HD, Display technology: LED, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 21:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub. Height adjustment. Product colour: Black
Warranty information: 2 Years
Initial Release Date: 01/07/2023
Read more »
Samsung LS34C652UAU computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD LED Black LS34C652UAUXXU Specifications
Product Type Monitors Brand Samsung Collection Model Samsung LS34C652UAUXXU Collection Model Samsung LS34C652UAU Manufacturer Product Type Samsung Monitors Product colour Black Market positioning Business Panel mounting interface 100 x 100 mm Swivelling Yes Swivel angle range -30 - 30 Front bezel colour Black Feet colour Black Form Factor Everyday Monitors Form Factor Business Monitors Form Factor 32" - 40" Monitors Form Factor AMD FreeSync Monitors Product Family LS34C652UAU Display diagonal 34" High Dynamic Range (HDR) supported Yes Display brightness (typical) 350 cd/m Display Resolution 3440 x 1440 pixels Native aspect ratio 21:9 Response Time 5 ms Panel type VA Touchscreen No HD type Wide Quad HD Display technology LED Screen shape Curved Screen curvature rating 1000R Contrast ratio (typical) 3000:1 Maximum refresh rate 100 Hz Dynamic contrast ratio marketing name Mega Infinity DCR Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 1.07 billion colours Display diagonal (metric) 86 cm Display brightness (min) 280 cd/m Built-in speaker(s) Yes Number of Speakers 1 RMS rated power 5 W Ethernet LAN Yes Built-in USB hub Yes DisplayPorts quantity 1 Number of USB Type-C upstream ports quantity 1 Headphone out Yes Number of upstream ports 3 USB Power Delivery up to 90 W HDCP version 2.2 Headphone outputs 1 HDMI version 2.0 DisplayPort version 1.2 HDCP Yes HDMI Yes Power consumption (average) 47 W Energy consumption (SDR) per 1000 hours 32 kWh Energy consumption (HDR) per 1000 hours 52 kWh Energy efficiency class (SDR) g Energy efficiency class (HDR) g Power consumption (off) 0.3 W Power consumption (max) 200 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W Power consumption (typical) 32 W Power supply type internal Energy efficiency scale A to G Brand specific technologies Eye Saver Height (with stand) 561.5 mm Width (without stand) 806.6 mm Depth (without stand) 125 mm Height (without stand) 369.4 mm Width (with stand) 806.6 mm Weight (without stand) 5.2 kg Weight (with stand) 8 kg Depth (with stand) 241 mm Smart modes Custom, Eco, FPS, Game, Graphics, RPG, RTS, Sports, Standard Built-in camera No Flicker-free technology Yes High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10) Power cable length 1.5 m AMD FreeSync Yes NVIDIA G-SYNC No Year 2023 Picture-in-Picture Yes European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code 1571400 Tilt angle range -2 - 20 Picture-by-Picture (PbP) Yes Wall Mountable Yes Tilt adjustment Yes Height adjustment Yes Adjustable height (max) 12 cm Height adjustment 12 cm Operating temperature (T-T) 10 - 40 C Built-in KVM switch Yes Sustainability certificates TCO Stand Included Yes Cables included DisplayPort, HDMI, USB Type-C Package height 125 mm Manual Yes Package width 807 mm Package depth 367 mm Package weight 10.5 kg Package Type Box Non-operating relative humidity (non-condensing) 10 - 80% Colour of product Black MPN LS34C652UAUXXU Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 5ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Casual Computing Most Suitable For Business
Samsung LS34C652UAU computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD LED Black LS34C652UAUXXU Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The LS34C652UAUXXU has has a diagonal display of 34".