Tripp Lite SR42UBEXPND 42U StandardDepth 4Post Premium Open Frame Rack
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 421589
Limited Stock Available
» FREE UK Delivery
between Friday, 15 May to Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Thursday, 14 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • 42U premium open frame rack includes no sides or doors
  • 4 interior vertical posts with unthreaded square hole openings
  • Standard 24 in. (600 mm) width and 42 in. (1050 mm) depth for optimizing floor space
  • Ships fully assembled for use right away
  • 3500 lbs (1588 kgs) stationary and 2250 lbs (1020.6 kgs) rolling load capacity
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:285 in  Rack Cabinets
Reviews
General Information for Eaton Rack Cabinets
SR42UBEXPND 42U Standard-Depth 4-Post Premium Open Frame Rack - No Doors or Side Panels
Read more »
Product Type Rack Cabinets Brand Eaton Collection Model Eaton SR42UBEXPND 42U Standard-Depth 4-Post Premium Open Frame Rack - No Doors or Side Panels Manufacturer Product Type Eaton Rack Cabinets Product colour Black Type Freestanding rack Width 600.2 mm Depth 1092.2 mm Height 1993.9 mm Weight 73 kg Rack capacity 42U Maximum weight capacity 1361 kg Country of origin China Harmonized System (HS) code 8517.79.0000 Certification EIA-310-D, IEC 60297-3-100, DIN 41494, RoHS, UL 60950 Products per master (outer) case 1 pc(s) Master (outer) case width 660.4 mm Master (outer) case length 1155.7 mm Master (outer) case height 2159 mm Master (outer) case gross weight 95.7 kg Package weight 95.7 kg Package width 660.4 mm Package depth 1155.7 mm Package height 2159 mm Colour of product Black MPN SR42UBEXPND