Tripp Lite SR42SIDE SmartRack Side Panel with KeyLocking Latches for
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 421590
Sorry, temporarily out of stock, click the button below to be notified once it's available again.
2398 reviews
Highlights
  • Pre-installed latches lock securely with included keys to protect equipment from theft
  • Ideal as replacement panel or for expansion rack cabinets
  • Made from heavy-duty steel engineered to stand up to busy IT environments
  • Designed for use with 42 in. (1050 mm) depth, 42U rack enclosures
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:575 in  Rack Accessories
Reviews
General Information for Eaton Rack Accessories
SR42SIDE SmartRack Side Panel with Key-Locking Latches for 42U Server Rack Cabinet, 1 Panel
Single Steel Side Panel for Installation on Your 42U Rack Cabinet
Convert an Expansion Cabinet into a Cabinet with Side Panels
Read more »
Product Type Rack Accessories Brand Eaton Collection Model Eaton SR42SIDE SmartRack Side Panel with Key-Locking Latches for 42U Server Rack Cabinet, 1 Panel Manufacturer Product Type Eaton Rack Accessories Product colour Black Height 965.2 mm Width 825.5 mm Depth 19 mm Weight 8.85 kg Country of origin China Compatibility SR42UB Harmonized System (HS) code 7326.90.8688 Products per master (outer) case 1 pc(s) Master (outer) case gross weight 10.3 kg Master (outer) case width 850.9 mm Master (outer) case length 977.9 mm Master (outer) case height 50.8 mm Package depth 977.9 mm Package weight 10.3 kg Package height 50.8 mm Package width 850.9 mm Colour of product Black MPN SR42SIDE