StarTech.com 4-Port HDMI Splitter, 4K 60Hz HDMI 2.0 Video, 4K HDMI Splitter w/ Built-in Scaler, HDMI Splitter 1 In 4 Out, 3.5mm/Optical Audio Port, HDMI Display/Output Splitter HDMI-SPLITTER-44K60S
Brand New, only 10 left in stock!
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • 4-PORT HDMI SPLITTER: This HDMI Splitter displays the same image, with audio, on 4 screens / 4:4:4 chroma subsampling support / HDMI 2.0b 4K 60Hz / HDR / 18Gbps Bandwidth / 7.1ch HDMI Audio / HDCP 2.2/1.4/ 8kV Air and 4kV Contact ESD Protection
  • EDID MANAGEMENT SWITCH: The 4 way HDMI Splitter's EDID Auto setting uses a built-in scaler for outputting 2 different display resolutions / EDID Copy clones the EDID settings from output port 1 to another display at the same resolution (720p and up)
  • FLEXIBLE AUDIO SUPPORT: The 4K HDMI Splitter has HDMI, 3.5mm, and Optical audio outputs to connect to a variety of speakers or amplifiers / Simultaneous audio output is supported across all ports / Supports Digital to Analog conversion (DAC)
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 29/06/2022
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:31 in  Video Splitters
Reviews
General Information for Startech Video Splitters
StarTech.com 4-Port HDMI Splitter, 4K 60Hz HDMI 2.0 Video, 4K HDMI Splitter w/ Built-in Scaler, HDMI Splitter 1 In 4 Out, 3.5mm/Optical Audio Port, HDMI Display/Output Splitter, HDMI, 4x HDMI, 2.0b, 3840 x 2160 pixels, Black, Metal
4-Port HDMI Splitter, 4K 60Hz HDMI 2.0 Video, 4K HDMI Splitter w/ Built-in Scaler, HDMI Splitter 1 In 4 Out, 3.5mm/Optical Audio Port, HDMI Display/Output Splitter
4-Port HDMI Splitter | 4K 60Hz | Built-In Scaler | 3.5mm, Optical, and HDMI Audio
4K 60Hz Resolution
This 4-way HDMI splitter supports up to 4K 60Hz resolution, at 4:4:4 chroma subsampling. The built-in scaler enables enables the concurrent output of 2 resolutions, ideal for environments where there is a variety of displays, monitors, and projectors.
Flexible Audio
This 4K HDMI Splitter features HDMI, 3.5mm, and Optical audio outputs, enabling connections to a variety of speakers and/or amplifiers. Simultaneous audio output is supported across all the audio ports.
Robust Installation Options
This HDMI splitter supports active HDMI cables and HDMI extenders (sold separately), facilitating installations at a distance from the displays (e.g., within a remote AV component cabinet). The metal enclosure and 8kV air and 4kV contact
Read more »
StarTech.com 4-Port HDMI Splitter, 4K 60Hz HDMI 2.0 Video, 4K HDMI Splitter w/ Built-in Scaler, HDMI Splitter 1 In 4 Out, 3.5mm/Optical Audio Port, HDMI Display/Output Splitter HDMI-SPLITTER-44K60S Specifications
Product Type Video Splitters Brand Startech Collection Model Startech 4-Port HDMI Splitter, 4K 60Hz HDMI 2.0 Video, 4K HDMI Splitter w/ Built-in Scaler, HDMI Sp Manufacturer Product Type Startech Video Splitters Product colour Black LED indicators Yes Housing material Metal Maximum refresh rate 60 Hz HD type 4K Ultra HD Supported graphics resolutions 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160 Maximum Resolution 3840 x 2160 Pixels Video ports quantity 4 Video out 4x HDMI Audio ports quantity 2 HDMI version 2.0b AC Input Voltage 100 - 240 V Input current 0.35 A Power consumption (typical) 0.1 W Weight 244 g Width 62 mm Depth 180 mm Height 14 mm Weight 248 g Maximum operating distance 5 m Plug and Play Yes Year 2022 Output current 1 A Output Voltage 5 V Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Storage temperature (T-T) -20 - 60 C Operating relative humidity (H-H) 20 - 90% Master (outer) case length 300 mm Master (outer) case height 318 mm Master (outer) case width 443 mm Products per master (outer) case 20 pc(s) Supported audio channels 7.1 Sustainability certificates CE, RoHS Compliance certificates CE, RoHS Manual Yes Package width 212 mm Package depth 150 mm Package depth 148 mm Package width 213 mm Package height 55 mm Package weight 500 g AC adapter included Yes Audio support Yes Colour of product Black MPN HDMI-SPLITTER-44K60S
StarTech.com 4-Port HDMI Splitter, 4K 60Hz HDMI 2.0 Video, 4K HDMI Splitter w/ Built-in Scaler, HDMI Splitter 1 In 4 Out, 3.5mm/Optical Audio Port, HDMI Display/Output Splitter HDMI-SPLITTER-44K60S Reviews