Samsung HU7000F 127 cm (50") 4K Ultra HD Smart TV Black 20 W HG50U700FEUXXU
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May to Tuesday, 19 May.
» Expedited Delivery available For Monday, 18 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • 16:9
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:844 in  Commercial Display
Reviews
General Information for Samsung Commercial Display
Samsung HU7000F, 127 cm (50"), 4K Ultra HD, 3840 x 2160 pixels, LED, 16:9, Mega Contrast
HU7000F
50 HU7000F Commercial TV
LYNK Cloud
Google Cast
Apple AirPlay
Samsung Knox Security
Features
Screen Size50 Inch
Resolution3840 x 2160
ColourBlack
OrientationLandscape Only
Full HDYes
4K UHDYes
SMART TVYes
Hotel TVYes
TV tuner integratedYes
Built-in speakersYes
Speakers20W
Energy ClassE
Compatible with VESA-wall mounting system200 x 200 mm
Dimensions W/O Stand (W x H x D)1110.8 x 643.8 x 76.4 mm
Dimensions With Stand (W x H x D)1110.8 x 695.1 x 199 mm
Weight W/O Stand8.7 Kg
Year of TV2025
HU7000F
Samsung HU7000F. Display diagonal: 127 cm (50"), HD type: 4K Ultra HD, Display resolution: 3840 x 2160 pixels. Product colour: Black, Panel mounting interface: 200 x 200 mm, Bezel type: 3 Bezel-less. Content management solution: Samsung LYNK Cloud, Samsung LYNK DRM. Consumer Electronics Control (CEC): Anynet+. RMS rated power: 20 W
Read more »
Samsung HU7000F 127 cm (50") 4K Ultra HD Smart TV Black 20 W HG50U700FEUXXU Specifications
Product Type Commercial Display Brand Samsung Collection Model Samsung HG50U700FEUXXU Collection Model Samsung HU7000F Manufacturer Product Type Samsung Commercial Display Product colour Black VESA mounting Yes Panel mounting interface 200 x 200 mm Bezel type 3 Bezel-less Stand type Legs stand Product Family HU7000F Display diagonal 50" Native aspect ratio 16:9 Display Resolution 3840 x 2160 pixels Picture processing technology Quantum Processor Lite, Samsung Contrast Enhancer Display technology LED Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Dynamic contrast ratio marketing name Mega Contrast HD type 4K Ultra HD Display diagonal (metric) 125 cm RMS rated power 20 W Number of Speakers 2 Adaptive sound Yes Wi-Fi Yes Ethernet LAN Yes Bluetooth Version 5.2 Bluetooth Yes Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac) USB 2.0 ports quantity 1 Ethernet LAN (RJ-45) ports 1 RJ-12 ports quantity 1 RF ports quantity 3 Common interface Plus (CI+) Yes Common interface Plus (CI+) version 1.4 HDMI ports quantity 3 Consumer Electronics Control (CEC) Anynet+ Power on mode Yes AC Input Voltage 220-240 V Energy efficiency class (SDR) E Energy consumption (SDR) per 1000 hours 52 kWh Energy efficiency class (HDR) g Power consumption (typical) 52 W Energy consumption (HDR) per 1000 hours 113 kWh Power consumption (standby) 0.5 W AC input frequency 50/60 Hz Energy saving mode Yes Energy efficiency scale A to G Samsung technologies (AV/TV) HDR10+, Object Tracking Sound Lite, Samsung Multi View Depth (without stand) 76.4 mm Width (with stand) 1110.8 mm Height (with stand) 695.1 mm Width (without stand) 1110.8 mm Height (without stand) 643.8 mm Depth (with stand) 199 mm Weight (with stand) 8.9 kg Weight (without stand) 8.7 kg Hotel channel list Yes Hospitality Plug and Play Yes My Channel function Yes Security mode Yes Alarm Clock Yes Tuner type Analog & Digital Digital signal format system DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 Channel menu display Yes Smart TV Yes Apple AirPlay 2 support Yes Sound mirroring Yes Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version 2.0.4 Teletext function Yes Hybrid Log-Gamma (HLG) Yes Ambient mode Yes Dynamic Crystal Color technology Yes USB cloning Yes Auto power off Yes Content management solution Samsung LYNK Cloud, Samsung LYNK DRM Electronic Programme Guide (EPG) Yes On Screen Display (OSD) Yes Number of OSD languages 28 Remote control type TM2240A Cables included AC, Data Manual Yes Package depth 127 mm Package width 1228 mm Package height 743 mm Package weight 13 kg Quick installation guide Yes Remote Control Included Yes Colour of product Black Connectivity Wireless MPN HG50U700FEUXXU
Samsung HU7000F 127 cm (50") 4K Ultra HD Smart TV Black 20 W Downloads
Samsung HU7000F 127 cm (50") 4K Ultra HD Smart TV Black 20 W HG50U700FEUXXU Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The HG50U700FEUXXU has has a diagonal display of 50".