Brand:Panasonic / Commercial Display / Panasonic Commercial Display / Panasonic TH-50CQE2W Signage Display Digital signage flat panel 127 cm (50") LCD Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black
Panasonic TH50CQE2W Signage Display Digital signage flat panel 127 cm
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 349143
Panasonic TH-50CQE2W Signage Display Digital signage flat panel 127 cm (50") LCD Wi-Fi 500 cd/m 4K Ultra HD Black TH-50CQE2W
Sorry, temporarily out of stock, click the button below to be notified once it's available again.
2398 reviews
Highlights
  • High image quality
  • Superb Reliability & Easy Installation
  • System scalability
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:284 in  Commercial Display
Reviews
General Information for Panasonic Commercial Display
Panasonic TH-50CQE2W. Product design: Digital signage flat panel. Display diagonal: 127 cm (50"), Display technology: LCD, Display resolution: 3840 x 2160 pixels, Display brightness: 500 cd/m, HD type: 4K Ultra HD. Wi-Fi. Product colour: Black
TH-50CQE2W
50 Black Large Format Display 4K Uhd 500 Cd/M2 16/7 4X Hdmi
Features
Screen Size50 Inch
Brightness500 Cd/M2
Display Brightness Category301 - 500 Cd/M2
Operation (Hours / Days)<24/7
OrientationLandscape & Portrait
Contrast Ratio (Typical)5000:1
Resolution3840 X 2160 Pixels
Response Time9.5 Ms
Built-In SpeakersYes
Aspect Ratio16:9
Operating Temperature Range (T-T)0 - 40
Compatible With 200 X 200 Mm
Weight13.4 Kg
Energy ClassG
TH-50CQE2W
50" 4K 3840 x 2160, VA / Direct-LED, 16:9, 5000:1, 9.5 ms, HDMI, USB, 220-240 V, 50 Hz / 60 Hz, 160W
Read more »
Panasonic TH-50CQE2W Signage Display Digital signage flat panel 127 cm (50") LCD Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black TH-50CQE2W Specifications
Product Type Commercial Display Brand Panasonic Collection Model Panasonic TH-50CQE2W Manufacturer Product Type Panasonic Commercial Display Product design Digital signage flat panel Product colour Black Placement supported Indoor Orientation Horizontal/Vertical VESA mounting Yes Panel mounting interface 200 x 200 mm Product Family TH-50CQE2W Display diagonal 50" LED backlight Yes Native aspect ratio 16:9 Panel type VA Touchscreen No Display Resolution 3840 x 2160 pixels Response Time 9.5 ms Contrast ratio (dynamic) 50000:1 Display number of colours 1.7 billion colours Active display area (W x H) 1095.8 x 616.4 mm Display diagonal (metric) 125.73 cm Display technology LCD Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 LED backlighting type Direct-LED Native refresh rate 60 Hz Contrast ratio (typical) 5000:1 HD type 4K Ultra HD Anti-glare screen Yes Display brightness 500 cd/m Panel life 50000 h Card reader integrated Yes Compatible memory cards MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC Built-in speaker(s) Yes Bluetooth audio Yes RMS rated power 20 W Number of built-in speakers 2 Wi-Fi Yes Bluetooth Version 5.1 Ethernet LAN Yes Ethernet LAN data rates 10,100,1000 Mbit/s Bluetooth Yes Wi-Fi standards 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) Purpose Universal Ethernet LAN (RJ-45) ports 1 Bluetooth Low Energy (BLE) Yes DVI Port No DisplayPorts quantity 0 USB port Yes USB version 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Audio (L/R) out 1 HDMI ports quantity 4 USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity 2 USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity 1 HDMI input ports quantity 4 RS-232 interface Yes RS-232C Yes USB ports quantity 3 HDCP version 2.2 Remote (IR) input 1 USB connector type USB Type-A, USB Type-C HDCP Yes Energy efficiency class (SDR) g Energy efficiency class (HDR) g Power consumption (off) 0.3 W Power consumption (typical) 160 W AC input frequency 50 - 60 Hz Energy consumption (SDR) per 1000 hours 121 kWh AC Input Voltage 220 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W Power supply type internal Energy efficiency scale A to G Display depth 68 mm Display Height 664 mm Display Width 1121 mm Display weight 13.4 kg Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Operating relative humidity (H-H) 20 - 80% HDCP 2.2 Yes Cables included AC Package width 1215 mm Package depth 165 mm Package height 775 mm Package weight 18 kg Remote Control Included Yes Colour of product Black Connectivity Wireless MPN TH-50CQE2W
Panasonic TH-50CQE2W Signage Display Digital signage flat panel 127 cm (50") LCD Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Downloads
Panasonic TH-50CQE2W Signage Display Digital signage flat panel 127 cm (50") LCD Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Information Leaflet
Panasonic TH-50CQE2W Signage Display Digital signage flat panel 127 cm (50") LCD Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black TH-50CQE2W Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The TH-50CQE2W has has a diagonal display of 50".