Brand:Aoc / Monitors / Aoc Monitors / AOC B3 Q27B35S3, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Quad HD, LED, 4 ms, Black
AOC B3 Q27B35S3, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Quad HD, LED, 4
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 406165
AOC B3 Q27B35S3, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Quad HD, LED, 4 ms, Black Q27B35S3
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • Monitor Response Time: 4Ms Monitors
  • Monitor Video Inputs: Displayport Monitors
  • Product Family: 1440P Gaming Monitors
  • Product Family: Q27B35S3
  • Form Factor: 25" - 27" Monitors
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:2022 in  Monitors
Reviews
General Information for AOC Monitors
AOC B3 Q27B35S3, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Quad HD, LED, 4 ms, Black
Q27B35S3
Enjoy crisp visuals with the 27-inch QHD monitor, featuring a 120Hz refresh rate, 1ms MPRT, and AdaptiveSync for smooth performance at home or in the office.
The Q27B35S3 is a 27-inch QHD monitor designed for everyday work and entertainment. With a 120Hz refresh rate and 1ms MPRT, it delivers smooth visuals for browsing, streaming, and casual gaming. AdaptiveSync reduces screen tearing, while the built-in 2x2W speakers provide clear audio without extra clutter. Whether you're working or unwinding, this monitor offers a comfortable and reliable viewing experience. Q27B35S3
Screen size (inch) 27, Panel resolution 2560x1440, Max Refresh rate 120 Hz, Response time MPRT 1 ms, Panel type IPS, HDMI HDMI 2.0 x 1, DisplayPort DisplayPort 1.4 x 1,
Read more »
AOC B3 Q27B35S3, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Quad HD, LED, 4 ms, Black Q27B35S3 Specifications
Product Type Monitors Brand Aoc Collection Model AOC Q27B35S3 Manufacturer Product Type AOC Monitors Product colour Black Market positioning Home Panel mounting interface 100 x 100 mm Frameless design Yes Detachable stand Yes VESA mounting Yes Backlight type W-LED Cable Lock Slot Yes Front bezel colour Black Form Factor Everyday Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product Family 1440p Gaming Monitors Product Family Q27B35S3 Display diagonal 27" High Dynamic Range (HDR) supported Yes LED backlight Yes Display brightness (typical) 300 cd/m Display Resolution 2560 x 1440 pixels Native aspect ratio 16:9 Response Time 4 ms Panel type IPS Touchscreen No Response time measurement type GTG (Gray to Gray) Response time (MPRT) 1 ms sRGB coverage (typical) 102.5% NTSC coverage (typical) 89.3% BT.2020 coverage 59.4% HD type Quad HD Display technology LED Screen shape Flat Contrast ratio (typical) 1000:1 Contrast ratio (typical) 1500:1 Contrast ratio (dynamic) 20000000:1 Maximum refresh rate 120 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 16.7 million colours Display diagonal (metric) 68.6 cm Pixel Pitch 0.2331 x 0.2331 mm Viewable size, horizontal 59.8 cm Viewable size, vertical 33.6 cm Anti-glare screen Yes Pixel density 109 ppi sRGB coverage (typical) 102.4% Adobe RGB coverage 87% Built-in speaker(s) No Built-in USB hub No HDMI ports quantity 1 DisplayPorts quantity 1 HDMI version 2.0 DisplayPort version 1.4 HDMI Yes Energy efficiency class (SDR) E Energy consumption (SDR) per 1000 hours 21 kWh Energy consumption (HDR) per 1000 hours 27 kWh Power consumption (typical) 22 W Power consumption (standby) 0.3 W Power supply type External Energy efficiency class (HDR) g Power consumption (off) 0.3 W AC Input Voltage 100 - 240 V AC input frequency 50/60 Hz Energy efficiency scale A to G Windows operating systems supported Windows 10, Windows 11 Depth (with stand) 191.9 mm Height (with stand) 447.4 mm Weight (with stand) 3.06 kg Depth (without stand) 35.9 mm Height (without stand) 358.8 mm Weight (without stand) 2.84 kg Width (with stand) 616 mm AMD FreeSync No Built-in camera No VESA Adaptive Sync support Yes Flicker-free technology Yes Low Blue Light technology Yes High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10) Local dimming Yes NVIDIA G-SYNC No Mean time between failures (MTBF) 30000 h On Screen Display (OSD) Yes European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code 2298702 Tilt angle range -3.5 - 21.5 Tilt angle range -5 - 23 Tilt adjustment Yes Height adjustment No Certification WEEE,REACH compliant,RoHs compliant Power adapter included Yes Doesn't contain Mercury, PVC/BFR Warranty period 3 year(s) Compliance certificates REACH, RoHS, WEEE Package weight 4.98 kg HDMI cable length 1.5 m Package depth 124 mm Package height 480 mm Package width 690 mm DCI-P3 coverage 81.5% Surface hardness 3H Colour of product Black MPN Q27B35S3 Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 4ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Casual Computing
AOC B3 Q27B35S3, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Quad HD, LED, 4 ms, Black Downloads
AOC B3 Q27B35S3, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Quad HD, LED, 4 ms, Black Q27B35S3 Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The Q27B35S3 has has a diagonal display of 27".