NETGEAR 8x1G PoE+ 110W 1x1G and 1xSFP Managed Switch GSM4210PD-100EUS
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May to Tuesday, 19 May.
» Expedited Delivery available For Monday, 18 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • Audio Video Bridging (Avb) Services
  • Other It Use Cases
  • Industry Standard Management
  • Lifetime Hardware Warranty
  • Product Family: 8X1g Poe+ 110W 1X1g And 1Xsfp Managed Switch
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 01/07/2022
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:236 in  Network Switches
Reviews
General Information for Netgear Network Switches
NETGEAR 8x1G PoE+ 110W 1x1G and 1xSFP Managed Switch, Managed, L2/L3, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Full duplex, Power over Ethernet (PoE), Rack mounting
8x1G PoE+ 110W 1x1G and 1xSFP Managed Switch
M4250-9G1F-PoE+ AV Line 10 Port/8 Port PoE+ Gigabit Managed Switch With One SFP Port (110 Watts)
AVB license sold
Further details for this product, 8x1G PoE+ 110W 1x1G and 1xSFP Managed Switch, can be found at the manufacturer website. Please note, these web addresse(s) are supplied by 3rd parties, Quzo UK is not responsible for the content.
NETGEAR 8x1G PoE+ 110W 1x1G and 1xSFP Managed Switch. Switch type: Managed, Switch layer: L2/L3. Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: Gigabit Ethernet (10/100/1000), Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 8. Full duplex. MAC address table: 16000 entries, Switching capacity: 24 Gbit/s. Networking standards: IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE.... Power over Ethernet (PoE). Rack mounting
Initial Release Date: 01/07/2022
Read more »
NETGEAR 8x1G PoE+ 110W 1x1G and 1xSFP Managed Switch GSM4210PD-100EUS Specifications
Product Type Network Switches Brand Netgear Collection Model Netgear GSM4210PD-100EUS Collection Model Netgear 8x1G PoE+ 110W 1x1G and 1xSFP Managed Switch Manufacturer Product Type Netgear Network Switches Rack mounting Yes Product colour Black LED indicators PoE, Power, Status Product Family 8x1G PoE+ 110W 1x1G and 1xSFP Managed Switch Product Family POE Switch Processor model ARM Cortex-A9 Processor frequency 1250 MHz Internal Memory 2048 MB Full duplex Yes Broadcast storm control Yes Rate limiting Yes Spanning tree protocol Yes Link aggregation Yes Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity 8 Basic switching RJ-45 Ethernet ports type Gigabit Ethernet (10/100/1000) Installed SFP modules quantity 0 Installed SFP+ modules quantity 0 MAC address table 16000 entries Switching capacity 24 Gbit/s Store-and-forward Yes Power supply included Yes Power source DC Power source AC/DC AC input frequency 50 - 60 Hz AC Input Voltage 220 - 240 V Total Power over Ethernet (PoE) budget 110 W AC input frequency 50/60 Hz IGMP snooping Yes Authentication MAC-based authentication Authentication type RADIUS SSH/SSL support Yes Loop protection Yes BPDU filtering/protection Yes Height 40 mm Width 210 mm Weight 967 g Depth 140 mm Built-in processor Yes Access Control List (ACL) Yes Year 2022 Switch type Managed Switch layer L2/L3 Quality of Service (QoS) support Yes Noise level 30.06 dB Non-operating altitude 0 - 3000 m Storage relative humidity (H-H) 0 - 95% Storage temperature (T-T) -20 - 70 C Operating temperature (T-T) 0 - 50 C Heat Dissipation 559.555 BTU/h Operating relative humidity (H-H) 0 - 90% Operating altitude 0 - 3000 m Multicast support Yes IPv4 multicast entries 2000 Power over Ethernet (PoE) Yes Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity 8 Power over Ethernet (PoE) power per port 30 W User guide Yes Manual Yes MPN GSM4210PD-100EUS
NETGEAR 8x1G PoE+ 110W 1x1G and 1xSFP Managed Switch Downloads
NETGEAR 8x1G PoE+ 110W 1x1G and 1xSFP Managed Switch Information Datasheet
NETGEAR 8x1G PoE+ 110W 1x1G and 1xSFP Managed Switch Instruction Manual
NETGEAR 8x1G PoE+ 110W 1x1G and 1xSFP Managed Switch Information Leaflet
NETGEAR 8x1G PoE+ 110W 1x1G and 1xSFP Managed Switch GSM4210PD-100EUS Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What is the processor speed/frequency?The Netgear GSM4210PD-100EUS processor runs at 1250 MHz.