Cisco Catalyst 12008FP2G Smart Switch, 8 Port GE, Full PoE, 2x1GE
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 398076
Brand New + In Stock, 10+ available.
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May to Tuesday, 19 May.
» Expedited Delivery available For Monday, 18 May.
See details and conditions
1 recently purchased Don't miss out!
2398 reviews
Highlights
  • SWITCH PORTS: 8 ports 10/100/1000 + 2x 1GE copper/SFP combo (total PoE power budget: 120W, PoE, PoE+)
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:527 in  Network Switches
Reviews
General Information for Cisco Network Switches
Read more »
Product Type Network Switches Brand Cisco Collection Model 1200-8FP-2G Manufacturer Product Type Cisco Network Switches Product colour White LED indicators Yes Housing material Metal Product Family POE Switch Processor frequency 1400 MHz Internal Memory 1024 MB Flash Memory 512 MB Ethernet LAN data rates 1000 Mbit/s Static route Yes Port mirroring Yes Security algorithms HTTPS, SSH, SSL/TLS Flow control support Yes Broadcast storm control Yes Spanning tree protocol Yes Head-of-line (HOL) blocking Yes VLAN support Yes Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity 8 Basic switching RJ-45 Ethernet ports type Gigabit Ethernet (10/100/1000) Installed SFP modules quantity 0 Installed SFP+ modules quantity 0 Combo SFP ports quantity 2 Jumbo frames support Yes Jumbo frames 9000 Power source AC Power supply included Yes Power plug type Type C IGMP snooping Yes MAC address filtering Yes SSH/SSL support Yes Depth 268.2 mm Width 297.4 mm Height 43.9 mm Access Control List (ACL) Yes Reset button Yes Switch type Managed Switch layer L2/L3 Quality of Service (QoS) support Yes Web-based management Yes Configuring Location Settings (CLI) Yes ARP inspection Yes MIB support Yes Country of origin China Storage relative humidity (H-H) 10 - 90% Operating temperature (T-T) 0 - 50 C Operating relative humidity (H-H) 10 - 90% Storage temperature (T-T) -25 - 70 C Multicast support Yes Package width 384.8 mm Package weight 3.4 kg Package depth 446.8 mm Package height 95 mm Packaging content Switch, power cable, USB Type C cable and mounting hardware MPN C1200-8FP-2G
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What is the processor speed/frequency?The Cisco C1200-8FP-2G processor runs at 1400 MHz.