Limited Stock Available
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • SWITCH PORTS: 5 -Port 10/100/1000
  • SIMPLE: Plug-and-play without a need for IT know-how or support.
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 03/11/2020
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:1125 in  Network Switches
Reviews
General Information for Cisco Network Switches
Read more »
Product Type Network Switches Brand Cisco Collection Model Cisco Business CBS110-5T-D Unmanaged Switch | 5 Port GE | Desktop | Ext PS | Limited Lifetime Prote Manufacturer Product Type Cisco Network Switches Form Factor Desktop Product colour Grey Rack mounting No Product Family POE Switch Networking standards IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x 10G support No Ethernet LAN data rates 10,100,1000 Mbit/s Copper ethernet cabling technology 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T Forwarding rate 7.4 Mpps Full duplex Yes Flow control support Yes Auto MDI/MDI-X Yes Head-of-line (HOL) blocking Yes Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity 5 Basic switching RJ-45 Ethernet ports type Gigabit Ethernet (10/100/1000) Installed SFP modules quantity 0 Installed SFP+ modules quantity 0 Combo SFP ports quantity 4 MAC address table 2048 entries Switching capacity 10 Gbit/s Jumbo frames support Yes Number of queues 4 Jumbo frames 9216 Half duplex Yes Power supply location External Redundant power supply (RPS) support No Power supply included Yes Number of power supply units 1 AC Input Voltage 100 - 240 V AC input frequency 50 Hz DC Input Voltage 12 V Power saving mode (EEE) Yes Power plug type Type C Queue scheduling algorithms Weighted Round Robin (WRR) Loop protection Yes Height 30 mm Width 74.9 mm Depth 110 mm Weight 240 g Year 2020 Mean time between failures (MTBF) 4243002 h Switch type Unmanaged Switch layer L2 Quality of Service (QoS) support Yes Country of origin China Market segment Business Harmonized System (HS) code 85176990 Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Storage temperature (T-T) -20 - 70 C Operating relative humidity (H-H) 10 - 90% Storage relative humidity (H-H) 5 - 90% Heat Dissipation 9.34 BTU/h Certification UL (UL 60950), CSA (CSA 22.2), CE mark, FCC Part 15 (CFR 47) Class A, FCC Class B Products per master (outer) case 1 pc(s) Products per shipping (inner) case 1 pc(s) Power over Ethernet (PoE) No Quick start guide Yes Package weight 440 g Quantity per pack 1 pc(s) Package depth 222 mm Package width 144.8 mm Package height 55.9 mm Packaging content Switch, Power cord or adapter, Mounting hardware and Quick Start Guide Diagnostics Cable diagnostics MPN CBS110-5T-D-UK Most Suitable For Business