Corsair Vengeance LPX CM4X16GC3200C16K4 memory module 16 GB 1 x 16 GB
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 307410
Sorry, temporarily out of stock, click the button below to be notified once it's available again.
2398 reviews
Highlights
  • Component For: PC/Server
  • Internal Memory: 16 GB
  • Memory Layout (Modules X Size): 2 X 8 GB
  • Internal Memory Type: DDR4
  • Memory Clock Speed: 3200 MHz
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 07/01/2020
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:436 in  Memory
Reviews
General Information for Corsair Memory
Corsair Vengeance LPX CM4X16GC3200C16K4. Component for: PC/Server, Internal memory: 16 GB, Memory layout (modules x size): 1 x 16 GB, Internal memory type: DDR4, Memory clock speed: 3200 MHz, Memory form factor: 288-pin DIMM, CAS latency: 16
CM4X16GC3200C16K4
DESIGNED FOR HIGH-PERFORMANCE OVERCLOCKING
COMPATIBILITY TESTED
XMP 2.0 SUPPORT
ALUMINUM HEAT SPREADER
LOW-PROFILE DESIGN
MATCH YOUR SYSTEM
DDR4
WORLD-FAMOUS RELIABILITY
1 x 16 GB, DDR4, 3200 MHz, CAS 16
Initial Release Date: 07/01/2020
Read more »
Product Type Memory Brand Corsair Collection Model Corsair CM4X16GC3200C16K4 Manufacturer Product Type Corsair Memory Form Factor DIMM (288-pin) Product Family Corsair Vengeance Product Family CM4X16GC3200C16K4 Internal Memory 16 GB Memory clock speed 3200 MHz Memory form factor 288-pin DIMM ECC No Capacity 16GB (1 x 16GB) Voltage 1.35V Type DDR4 (Single Channel) Year 2020 Component for PC/server Memory layout (modules x size) 1 x 16 GB Memory layout (modules x size) 2 x 8 GB Buffered memory type Unregistered (unbuffered) CAS latency 16 Memory voltage 1.2 V Intel Extreme Memory Profile (XMP) Yes Intel Extreme Memory Profile (XMP) version 2.0 Gross weight 0.04Kg Package Type OEM Compliance PC4-25600 Clock Speed 3200MHz Web Address www.corsair.com Package Contents 1 x 16GB Memory Stick MPN CM4X16GC3200C16K4 Model Number CM4X16GC3200C16K4 Keywords MemoryDDR4XMP Product Line Corsair Vengeance