Brand:Eaton / Ups Batteries / Eaton Ups Batteries / Eaton 5PX2200IRT3UG2BS uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2.2 kVA 2200 W 10 AC outlet(s)
Eaton 5PX2200IRT3UG2BS uninterruptible power supply (UPS)
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 293005
Eaton 5PX2200IRT3UG2BS uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2.2 kVA 2200 W 10 AC outlet(s) 5PX2200IRT3UG2BS
Limited Stock Available
» FREE UK Delivery
between Friday, 15 May to Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Thursday, 14 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • Product Family: 5PX2200IRT3UG2BS
  • Form Factor: Rackmount/Tower
  • Collection Model: Eaton 5PX2200IRT3UG2BS
  • Year: 2021
  • MPN: 5PX2200IRT3UG2BS
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 28/09/2021
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:994 in  Ups Batteries
Reviews
General Information for Eaton Ups Batteries
Eaton 5PX2200IRT3UG2BS, Line-Interactive, 2.2 kVA, 2200 W, Sine, 150 V, 294 V
5PX2200IRT3UG2BS
Eaton 5PX G2 2200VA 3U IEC sockets 5PX2200IRT3UG2BS
5PX Gen2 UPS, Line-interactive, 2200 VA, 2200 W, Input C20, Output 8 x C13, (2) C19, Rack/tower, 3U, with BS input cord
Eaton 5PX2200IRT3UG2BS. UPS topology: Line-Interactive, Output power capacity: 2.2 kVA, Output power: 2200 W. AC outlet types: C13 coupler, C19 coupler, Power plug: C20 coupler, AC outlets quantity: 10 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery capacity: 7 Ah, Battery voltage: 12 V. Form factor: Rackmount/Tower, Product colour: Black, Silver, Cable length: 1.8 m. Compliance certificates: CE, REACH, RoHS, Certification: IEC/EN 62040-1 IEC/EN 62040-2 IEC/EN 62040-3 UL 1778
Initial Release Date: 28/09/2021
Eaton 5PX2200IRT3UG2BS uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2.2 kVA 2200 W 10 AC outlet(s) 5PX2200IRT3UG2BS Specifications
Product Type UPS Product Type Ups Batteries Brand Eaton Collection Model Eaton 5PX2200IRT3UG2BS Manufacturer Product Type Eaton Ups Batteries Form Factor Rackmount/Tower Product colour Black, Silver Display LCD Product Family 5PX2200IRT3UG2BS Display type LCD USB 2.0 ports quantity 1 USB port Yes Serial interface type RS-232 Serial Interface Yes Power plug C20 coupler AC outlet types C13 coupler, C19 coupler AC outlets quantity 10 AC outlet(s) Serial ports quantity 1 Battery technology Sealed Lead Acid (VRLA) Battery Capacity 7 Ah Battery voltage 12 V Typical backup time at full load 6 min Automatic battery test Yes Power factor 1 Height 290 mm Weight 28.7 kg Width 588 mm Depth 770 mm Year 2021 USB port type USB Type-B UPS topology Line-Interactive Output power capacity 2.2 kVA Output power 2200 W Waveform Sine Input operation voltage (min) 150 V Input operation voltage (max) 294 V Input frequency 47/70 Hz Output operation voltage (min) 200 V Output operation voltage (max) 240 V Output frequency 50/60 Hz Automatic Voltage Regulation (AVR) Yes Number of input phases 1 Number of output phases 1 Output power factor 1 Noise level 40 dB Power protection features Overdischarge Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Operating relative humidity (H-H) 0 - 90% Operating altitude 0 - 3000 m Certification IEC/EN 62040-1 IEC/EN 62040-2 IEC/EN 62040-3 UL 1778 CSA 22.2 cTUVus EAC Cm UKCA Ukr Sustainability certificates ENERGY STAR Sustainability certificates CE, ENERGY STAR, REACH, RoHS Sustainability compliance Yes Compliance certificates CE, REACH, RoHS Cables included Input power cable, Serial, USB cable Number of Batteries Supported 6 Rack mount kit Yes Quick installation guide Yes Cable Length 1.8 m MPN 5PX2200IRT3UG2BS
Eaton 5PX2200IRT3UG2BS uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2.2 kVA 2200 W 10 AC outlet(s) Downloads
Eaton 5PX2200IRT3UG2BS uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2.2 kVA 2200 W 10 AC outlet(s) 5PX2200IRT3UG2BS Reviews