Brand:Eaton / Ups Batteries / Eaton Ups Batteries / Eaton 5PXEBM72RT2UG2 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 12 V 9 Ah
Eaton 5PXEBM72RT2UG2 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 12 V 9 Ah
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 292941
Eaton 5PXEBM72RT2UG2 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 12 V 9 Ah 5PXEBM72RT2UG2
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Friday, 15 May to Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Thursday, 14 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • Battery Technology: Sealed Lead ACid (Vrla)
  • Battery Voltage: 12 V
  • Number Of Batteries Included: 12 PC(s). Weight: 40.4 kg
  • Width: 438 mm
  • Height: 85.5 mm
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 28/08/2021
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:50 in  Ups Batteries
Reviews
General Information for Eaton Ups Batteries
Eaton 5PXEBM72RT2UG2, Sealed Lead Acid (VRLA), 12 V, 9 Ah, 12 pc(s), Black, Silver, CE, REACH, RoHS
5PXEBM72RT2UG2
Eaton 5PX G2 3000VA EBM 2U 5PXEBM72RT2UG2
5PX Gen2 extended battery module (EBM), 72 V, Rack/tower, 2U
Eaton 5PXEBM72RT2UG2. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery voltage: 12 V, Battery capacity: 9 Ah. Compliance certificates: CE, REACH, RoHS, Certification: IEC/EN 62040-1 IEC/EN 62040-2 IEC/EN 62040-3 UL 1778 CSA 22.2 cTUVus EAC Cm UKCA Ukr RCM. Weight: 40.4 kg, Width: 438 mm, Height: 85.5 mm
Warranty information: 2 years
Initial Release Date: 28/08/2021
Eaton 5PXEBM72RT2UG2 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 12 V 9 Ah 5PXEBM72RT2UG2 Specifications
Product Type Ups Batteries Brand Eaton Collection Model Eaton 5PXEBM72RT2UG2 Manufacturer Product Type Eaton Ups Batteries Product colour Black Product colour Black, Silver Product Family 5PXEBM72RT2UG2 Battery technology Sealed Lead Acid (VRLA) Battery Capacity 9 Ah Battery voltage 12 V Depth 603 mm Height 85.5 mm Width 438 mm Weight 40.4 kg Year 2021 Harmonized System (HS) code 85044090 Harmonized System (HS) code 85044095 Certification IEC/EN 62040-1 IEC/EN 62040-2 IEC/EN 62040-3 UL 1778 CSA 22.2 cTUVus EAC Cm UKCA Ukr RCM Sustainability certificates CE, REACH, RoHS Sustainability compliance Yes Compliance certificates CE, REACH, RoHS Number of batteries included 12 pc(s) Colour of product Black MPN 5PXEBM72RT2UG2
Eaton 5PXEBM72RT2UG2 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 12 V 9 Ah Downloads
Eaton 5PXEBM72RT2UG2 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 12 V 9 Ah Instruction Manual
Eaton 5PXEBM72RT2UG2 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 12 V 9 Ah 5PXEBM72RT2UG2 Reviews