Brand:Eaton / Ups Batteries / Eaton Ups Batteries / Eaton 9PX3000IRTNBS uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 3000 W 10 AC outlet(s)
Eaton 9PX3000IRTNBS uninterruptible power supply (UPS)
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 288393
Eaton 9PX3000IRTNBS uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 3000 W 10 AC outlet(s) 9PX3000IRTNBS
Sorry, temporarily out of stock, click the button below to be notified once it's available again.
2398 reviews
Highlights
  • Product Family: 9PX3000IRTNBS
  • Form Factor: Rackmount/Tower
  • Collection Model: Eaton 9PX3000IRTN
  • Collection Model: Eaton 9PX3000IRTNBS
  • Year: 2021
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 01/09/2021
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:969 in  Ups Batteries
Reviews
General Information for Eaton Ups Batteries
Eaton 9PX3000IRTNBS, Double-conversion (Online), 3 kVA, 3000 W, Sine, 100 V, 276 V
9PX3000IRTNBS
9PX UPS Netpack, Double conversion, 3000 VA, 3000 W, Input C20, Outputs 8 x C13 & 2 x C19, Rack/tower, 2U, Network card included, with BS input cord
Eaton 9PX3000IRTNBS. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 3 kVA, Output power: 3000 W. AC outlet types: C13 coupler, C19 coupler, Power plug: C20 coupler, AC outlets quantity: 10 AC outlet(s). Battery technology: Sealed
Read more »
Eaton 9PX3000IRTNBS uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 3000 W 10 AC outlet(s) 9PX3000IRTNBS Specifications
Product Type UPS Product Type Ups Batteries Brand Eaton Collection Model Eaton 9PX3000IRTN Collection Model Eaton 9PX3000IRTNBS Manufacturer Product Type Eaton Ups Batteries Product colour Black Form Factor Rackmount/Tower Product colour Black, Silver Display LCD Safety IEC/EN 62040-1, UL 1778, CSA 22.2 Product Family 9PX3000IRTNBS Display type LCD USB 2.0 ports quantity 1 USB port Yes Serial interface type RS-232 Serial Interface Yes Power plug C20 coupler AC outlet types C13 coupler, C19 coupler AC outlets quantity 10 AC outlet(s) RS-232 ports 1 Serial ports quantity 1 Battery technology Sealed Lead Acid (VRLA) Battery Capacity 9 Ah Battery voltage 12 V Typical backup time at full load 3 min Typical backup time at half load 9.5 min Automatic battery test Yes Power factor 1 Height 240 mm Width 440 mm Width 580 mm Depth 605 mm Depth 780 mm Height 86.5 mm Weight 27.6 kg Weight 28.1 kg Year 2021 USB port type USB Type-B ECO mode Yes UPS topology Double-conversion (Online) Output power capacity 3 kVA Output power 3000 W Waveform Sine Waveform Pure sine Input operation voltage (min) 176 V Input operation voltage (min) 100 V Input operation voltage (max) 276 V Input frequency 40/70 Hz Output operation voltage (min) 200 V Output operation voltage (min) 208 V Output operation voltage (max) 240 V Output frequency 50/60 Hz Number of input phases 1 Number of output phases 1 Efficiency (ECO mode) 98% Input power factor 0.99 Output power factor 1 Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) 3% Noise level 40 dB Power protection features Overdischarge Rack capacity 2U Efficiency 94% Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Operating relative humidity (H-H) 0 - 96% Operating altitude 0 - 3000 m Certification IEC/EN 62040-1 UL 1778 IEC/EN 62040-2 cULus EAC Sustainability certificates ENERGY STAR Sustainability certificates CE, ENERGY STAR Sustainability compliance Yes Compliance certificates CE Cables included Input power cable, Serial, USB cable Rack mount kit Yes Bundled software Intelligent Power Software suite Quick installation guide Yes Cable Length 1.8 m Nominal output voltage 230 V Nominal input voltage 230 V MPN 9PX3000IRTNBS
Eaton 9PX3000IRTNBS uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 3000 W 10 AC outlet(s) 9PX3000IRTNBS Reviews