Brand:Eaton / Ups Batteries / Eaton Ups Batteries / Eaton 9PX EBM, 240V Sealed Lead Acid (VRLA) 9 Ah
Eaton 9PX EBM, 240V Sealed Lead Acid (VRLA) 9 Ah | Quzo UK
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 46442
Eaton 9PX EBM, 240V Sealed Lead Acid (VRLA) 9 Ah 9PXEBM240
Sorry, temporarily out of stock, click the button below to be notified once it's available again.
2398 reviews
Highlights
  • Online Double Conversion Topology
  • Next-Generation Graphical LCDDisplay (7 Languages)
  • Parallel Operation Using Hotsync Technology (Available In Q2 2013)
  • Battery Technology: Sealed Lead ACid (Vrla)
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 30/09/2012
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:39 in  Ups Batteries
Reviews
General Information for Eaton Ups Batteries
Eaton 9PX EBM, 240V. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery voltage: 240 V, Battery capacity: 9 Ah. Weight: 65 kg, Width: 440 mm, Height: 130 mm
9PX EBM, 240V
- Provides more real power (watts) to protect more equipment with a 0.9 power factor
- Maintenance ByPass available as standard (on HotSwap/BP version)
- Compatible with Virtual environments (VMware, Hyper-V, Citrix Xen, Redhat) 9PX EBM, 240V/>
Further details for this product, 9PX EBM, 240V, can be found at the manufacturer website. Please note, these web addresse(s) are supplied by 3rd parties, Quzo UK is not responsible for the content.
9PX EBM, 240V
Warranty information: 2 Years
Initial Release Date: 30/09/2012
Read more »
Eaton 9PX EBM, 240V Sealed Lead Acid (VRLA) 9 Ah 9PXEBM240 Specifications
Product Type Ups Batteries Brand Eaton Collection Model Eaton 9PX EBM, 240V Manufacturer Product Type Eaton Ups Batteries Product colour Black Product Family 9PX EBM, 240V Battery Capacity 9 mAh Number of battery cells 20 Battery voltage 240 V Battery technology Sealed Lead Acid (VRLA) Battery Capacity 9 Ah Hot-swap battery Yes Width 130 mm Width 440 mm Depth 680 mm Depth 440 mm Weight 65 kg Height 645 mm Height 130 mm Weight 68 kg Year 2012 Harmonized System (HS) code 85044090 Harmonized System (HS) code 85044095 Compatibility Eaton 9PX Compatibility 9PX 6 kVA (3:1) / 9PX 8kVA / 9PX 11kVA Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Compatible products Eaton 9PX Colour of product Black MPN 9PXEBM240
Eaton 9PX EBM, 240V Sealed Lead Acid (VRLA) 9 Ah Downloads
Eaton 9PX EBM, 240V Sealed Lead Acid (VRLA) 9 Ah 9PXEBM240 Reviews