Eaton 9PX EBM 2U 48V Sealed Lead Acid (VRLA) 9 Ah 9PXEBM48RT2U
Limited Stock Available
» FREE UK Delivery
between Friday, 15 May to Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Thursday, 14 May.
See details and conditions
  • Battery Voltage: 48 V
  • Colour: Black. Weight: 29.8 kg
  • Width: 440 mm
  • Height: 86.5 mm
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 18/11/2016
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:42 in  Ups Batteries
Reviews
General Information for Eaton Ups Batteries
Eaton 9PX EBM 2U 48V, Sealed Lead Acid (VRLA), 48 V, 9 Ah, Black, 9PX 1000 / 9PX 1500, IEC/EN 62040-1, UL 1778, CSA 22.2, IEC/EN 62040 -2, FCC Class B, CISPR22 Class B, CE /CB report...
9PX EBM 2U 48V
Reliable. Versatile. Powerful. Efficient. With double-conversion topology for constant power conditioning and up to 93 percent efficiency, the Eaton 9PX 700-3000 VA models support your overall goal of business continuity. Its built for scalable deployment, features a graphical LCD for local status updates and integrates with virtualized environments. 9PX EBM 2U 48V
Further details for this product, 9PX EBM 2U 48V, can be found at the manufacturer website. Please note, these web addresse(s) are supplied by 3rd parties, Quzo UK is not responsible for the content.
9PX EBM 2U 48V, for 1 & 1.5kVA UPS
Eaton 9PX EBM 2U 48V. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery voltage: 48 V, Battery capacity: 9 Ah. Certification: IEC/EN 62040-1, UL 1778, CSA 22.2, IEC/EN 62040 -2, FCC Class B, CISPR22 Class B, CE /CB report.... Weight: 29.8 kg, Width: 440 mm, Height: 86.5 mm
Warranty information: 2
Read more »
Eaton 9PX EBM 2U 48V Sealed Lead Acid (VRLA) 9 Ah 9PXEBM48RT2U Specifications
Product Type Ups Batteries Brand Eaton Collection Model Eaton 9PX EBM 2U 48V Manufacturer Product Type Eaton Ups Batteries Product colour Black Product Family 9PX EBM 2U 48V Battery voltage 48 V Battery Capacity 9 mAh Number of battery cells 8 Battery technology Sealed Lead Acid (VRLA) Battery Capacity 9 Ah Hot-swap battery Yes Battery voltage 48 Width 440 mm Depth 605 mm Height 86.5 mm Weight 29.8 kg Year 2016 Harmonized System (HS) code 85044090 Harmonized System (HS) code 85044095 Compatibility 9PX 1kVA/1.5kVA Compatibility 9PX 1000 / 9PX 1500 Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Compatible products 9PX 1kVA/1.5kVA Colour of product Black MPN 9PXEBM48RT2U
Eaton 9PX EBM 2U 48V Sealed Lead Acid (VRLA) 9 Ah 9PXEBM48RT2U Reviews