Eaton 9PX EBM 3U 72V Sealed Lead Acid (VRLA) 9 Ah 9PXEBM72RT3U
Limited Stock Available
» FREE UK Delivery
between Friday, 15 May to Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Thursday, 14 May.
See details and conditions
  • Battery Voltage: 72 V
  • Colour: Black. Weight: 38.2 kg
  • Width: 440 mm
  • Height: 130 mm
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 11/05/2016
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:51 in  Ups Batteries
Reviews
General Information for Eaton Ups Batteries
Eaton 9PX EBM 3U 72V, Sealed Lead Acid (VRLA), 72 V, 9 Ah, Black, 9PX 2200 (3U) / 9PX 3000 (3U), IEC/EN 62040-1, UL 1778, CSA 22.2, IEC/EN 62040 -2, FCC Class B, CISPR22 Class B, CE /CB report...
9PX EBM 3U 72V
Reliable. Versatile. Powerful. Efficient. With double-conversion topology for constant power conditioning and up to 93 percent efficiency, the Eaton 9PX 700-3000 VA models support your overall goal of business continuity. Its built for scalable deployment, features a graphical LCD for local status updates and integrates with virtualized environments. 9PX EBM 3U 72V
Further details for this product, 9PX EBM 3U 72V, can be found at the manufacturer website. Please note, these web addresse(s) are supplied by 3rd parties, Quzo UK is not responsible for the content.
9PX EBM 3U 72V, for 2.2-3kVA UPS
Eaton 9PX EBM 3U 72V. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery voltage: 72 V, Battery capacity: 9 Ah. Certification: IEC/EN 62040-1, UL 1778, CSA 22.2, IEC/EN 62040 -2, FCC Class B, CISPR22 Class B, CE /CB report.... Weight: 38.2 kg, Width: 440 mm, Height: 130 mm
Warranty information: 2 year
/>Initial Release Date: 11/05/2016
Read more »
Eaton 9PX EBM 3U 72V Sealed Lead Acid (VRLA) 9 Ah 9PXEBM72RT3U Specifications
Product Type Ups Batteries Brand Eaton Collection Model Eaton 9PX EBM 3U 72V Manufacturer Product Type Eaton Ups Batteries Product colour Black Product Family 9PX EBM 3U 72V Battery voltage 72 V Battery Capacity 9 mAh Number of battery cells 12 Battery technology Sealed Lead Acid (VRLA) Battery Capacity 9 Ah Hot-swap battery Yes Battery voltage 72 Depth 485 mm Weight 38.2 kg Width 440 mm Height 130 mm Year 2016 Harmonized System (HS) code 85044090 Harmonized System (HS) code 85044095 Compatibility 9PX 2.2kVA/3kVA Compatibility 9PX 2200 (3U) / 9PX 3000 (3U) Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Compatible products 9PX 2.2kVA/3kVA Colour of product Black MPN 9PXEBM72RT3U
Eaton 9PX EBM 3U 72V Sealed Lead Acid (VRLA) 9 Ah 9PXEBM72RT3U Reviews