Brand:Eaton / Ups Batteries / Eaton Ups Batteries / Eaton 9SXEBM48R UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 48 V 9 Ah
Eaton 9SXEBM48R UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 48 V 9 Ah
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 215343
Eaton 9SXEBM48R UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 48 V 9 Ah 9SXEBM48R
Limited Stock Available
» FREE UK Delivery
between Friday, 15 May to Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Thursday, 14 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • Battery Technology: Sealed Lead ACid (Vrla)
  • Battery Voltage: 48 V
  • Colour: Black. Weight: 27.4 kg
  • Width: 438 mm
  • Height: 86.5 mm
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 16/09/2018
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:65 in  Ups Batteries
Reviews
General Information for Eaton Ups Batteries
Eaton 9SXEBM48R. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery voltage: 48 V, Battery capacity: 9 Ah. Weight: 27.4 kg, Width: 438 mm, Height: 86.5 mm
9SXEBM48R
Eaton 9SX extended battery module (EBM), used with Eaton 9SX 1500IR UPS. 9SXEBM48R
Extended battery module, Rack, 48V, 2U
Warranty information: 2 year
Initial Release Date: 16/09/2018
Eaton 9SXEBM48R UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 48 V 9 Ah 9SXEBM48R Specifications
Product Type Ups Batteries Brand Eaton Collection Model Eaton 9SXEBM48R Manufacturer Product Type Eaton Ups Batteries Product colour Black Product Family 9SXEBM48R Battery voltage 48 V Battery technology Sealed Lead Acid (VRLA) Battery Capacity 9 Ah Depth 438 mm Weight 27.4 kg Width 438 mm Height 86.5 mm Year 2018 Compatibility Eaton 9SX 9SX1500IR Colour of product Black MPN 9SXEBM48R
Eaton 9SXEBM48R UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 48 V 9 Ah Downloads
Eaton 9SXEBM48R UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 48 V 9 Ah 9SXEBM48R Reviews