Eaton 9SXEBM96T, Tower, Black, 9SX2000I, 9SX3000I, 9SX3000IM, 9SX3000INB, Sealed Lead Acid (VRLA), 9 Ah, 12 V
9SXEBM96T
Eaton 9SX EBM 96V Tower 9SXEBM96T
9SX extended battery module (EBM)
Eaton 9SXEBM96T. Form factor: Tower, Product colour: Black, Compatible products: 9SX2000I, 9SX3000I, 9SX3000IM, 9SX3000INB. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery capacity: 9 Ah, Battery voltage: 12 V. Width: 214 mm, Depth: 412 mm, Height: 346 mm
Warranty information: 2 year
Initial Release Date: 11/12/2018
Eaton 9SXEBM96T UPS battery cabinet Tower 9SXEBM96T Specifications
Product Type
Ups Batteries
Brand
Eaton
Collection Model Eaton 9SXEBM96T
Manufacturer Product Type
Eaton Ups Batteries
Form Factor
Tower
Product colour
Black
Product Family 9SXEBM96T
Battery technology Sealed Lead Acid (VRLA)
Battery Capacity 9 Ah
Battery voltage 12 V
Width 214 mm
Weight 48.7 kg
Height 346 mm
Depth 412 mm