Samsung LH86WAFPLGC interactive whiteboard 2.18 m (86") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Black, Grey LH86WAFPLGCXEN
Brand New + Available To Order
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May to Tuesday, 19 May.
» Expedited Delivery available For Monday, 18 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • Android™ 15 & Octa-Core CPU- User-friendly UX, powerful performance
  • EDLA Certification- Seamless access to Google services
  • All-in-One Video Call System- Everything built in for communication
  • AI Write & Search- Write. Circle. Search Smarter
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:136 in  Interactive Whiteboards
Reviews
General Information for Samsung Interactive Whiteboards
Samsung LH86WAFPLGC, 2.18 m (86"), 450 cd/m, 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, IPS, 16:9
LH86WAFPLGC
Android 15 & Octa-Core CPU
User-friendly UX, powerful performance
EDLA Certification
Seamless access to Google services
All-in-One Video Call System
Built-in features for frictionless communications
With WAFX-P, starting a remote class or video conference requires no extra equipment or setup. The built-in 48MP camera keeps the speaker in view with Auto Framing, while the microphone captures voices within a 10-meter range, and dual 20W speakers and a built-in woofer deliver powerful audio.
AI Write & Search
Write. Circle. Search smarter
Read more »
Samsung LH86WAFPLGC interactive whiteboard 2.18 m (86") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Black, Grey LH86WAFPLGCXEN Specifications
Product Type Interactive Whiteboards Brand Samsung Collection Model Samsung LH86WAFPLGCXEN Collection Model Samsung LH86WAFPLGC Manufacturer Product Type Samsung Interactive Whiteboards Product colour Black VESA mounting Yes Product colour White Product colour Grey Product colour Black, Grey Panel mounting interface 800 x 600 mm Product Family LH86WAFPLGC Display diagonal 86" Native aspect ratio 16:9 Response Time 8 ms Panel type IPS Touchscreen Yes Display Resolution 3840 x 2160 pixels Touchscreen type Infrared Pixel Pitch 0.493 x 0.493 mm Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display brightness 450 cd/m Contrast ratio (typical) 1200:1 HD type 4K Ultra HD Touch technology Multi-touch Colour Gamut 72% Processor cores 8 Maximum internal memory 128 GB Built-in microphone Yes Built-in speaker(s) Yes Subwoofer RMS power 20 W Built-in subwoofer Yes Number of built-in speakers 2 Speaker power 20 W Wi-Fi Yes Top Wi-Fi standard Wi-Fi 6 (802.11ax) Ethernet LAN Yes Bluetooth Yes Connectivity technology Wireless HDMI ports quantity 2 DisplayPorts quantity 1 HDMI version 2.1 Ethernet LAN (RJ-45) ports 2 HDCP version 2.2 RS-232 ports 1 Audio Output 1 Headphone connectivity 3.5 mm DisplayPort version 1.2 HDCP Yes Built-in projector No Operating system installed Android Power consumption (typical) 529 W Power consumption (sleep) 0.5 W AC Input Voltage 100 - 240 V AC input frequency 50/60 Hz Height 1174 mm Weight 60.9 kg Depth 87.1 mm Width 1950.4 mm Built-in camera Yes Built-in processor Yes Operating hours (hours/days) 12/7 Wall Mountable Yes Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Operating relative humidity (H-H) 10 - 80% Maximum pixel clock 78 MHz Camera resolution (numeric) 48 MP Haze rate 25% Compliance certificates Federal Communications Commission (FCC) OPS slot 1 Manual Yes Package height 1265 mm Package weight 71.8 kg Quantity per pack 1 pc(s) Package depth 185 mm Package width 2095 mm Number of stylus pens 1 Stylus included Yes Colour of product Black Connectivity Wireless MPN LH86WAFPLGCXEN Video Inputs DisplayPort
Samsung LH86WAFPLGC interactive whiteboard 2.18 m (86") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Black, Grey Downloads
Samsung LH86WAFPLGC interactive whiteboard 2.18 m (86") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Black, Grey LH86WAFPLGCXEN Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The LH86WAFPLGCXEN has has a diagonal display of 86".