Brand:Samsung / Monitors / Samsung Monitors / Samsung LF32TU870VPXXU computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Blue, Grey
Samsung LF32TU870VPXXU computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 338855
Samsung LF32TU870VPXXU computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Blue, Grey LF32TU870VPXXU
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May to Tuesday, 19 May.
» Expedited Delivery available For Monday, 18 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • Screen: 3840x2160 Resolution, HDR10, VA Panel
  • Technology: 4MS Response Time, 60Hz Refresh Rate, FreeSync™
  • Connections: Thunderbolt 3, HDMI, Display Port, USB-Hub, Headphone
  • Great for: Productivity, Streaming & Casual gaming
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 22/01/2023
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:1163 in  Monitors
Reviews
General Information for Samsung Monitors
Samsung LF32TU870VPXXU, 81.3 cm (32"), 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, LED, 5 ms, Blue, Grey
LF32TU870VPXXU
4K UHD resolution
A billion colours and HDR
Incredible Thunderbolt
The TU87F features two Thunderbolt 3 ports to connect compatible Macs and PCs. Transmit video and data at speeds up to 40Gbps 8x times faster than USB 3.0 and simultaneously charge devices (up to 90W) over a single cable. DP, HDMI and USB inputs expand connectivity for external devices.
Easy Dual UHD setup
Evolve your workspace. A borderless design gives the impression of one seamless
Read more »
Samsung LF32TU870VPXXU computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Blue, Grey LF32TU870VPXXU Specifications
Product Type Monitors Brand Samsung Collection Model Samsung LF32TU870VPXXU Manufacturer Product Type Samsung Monitors Panel mounting interface 100 x 100 mm Swivelling Yes VESA mounting Yes Product colour Grey Swivel angle range -45 - 45 Colour name Dark Blue Gray Product colour Blue, Grey Form Factor Everyday Monitors Form Factor 28" - 32" Monitors Form Factor 32" - 40" Monitors Product Family LF32TU870VPXXU Display diagonal 32" High Dynamic Range (HDR) supported Yes Display brightness (typical) 250 cd/m Native aspect ratio 16:9 Response Time 5 ms Panel type VA Touchscreen No Display Resolution 3840 x 2160 pixels Display technology LED Screen shape Flat Contrast ratio (typical) 2500:1 Maximum refresh rate 60 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 1 billion colours Display diagonal (metric) 80 cm Viewable size, horizontal 69.7 cm Contrast ratio (dynamic) 100000:1 Viewable size, vertical 39.2 cm HD type 4K Ultra HD Adobe RGB coverage 85% sRGB coverage (typical) 99.9% Colour Gamut 91.6% NTSC coverage (typical) 87.2% Ethernet LAN Yes Built-in USB hub Yes HDMI ports quantity 1 DisplayPorts quantity 1 Headphone out Yes USB hub version 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Thunderbolt 3 ports quantity 2 HDMI version 2.0 DisplayPort version 1.2 HDMI Yes Energy efficiency class (SDR) F Energy consumption (SDR) per 1000 hours 32 kWh Energy consumption (HDR) per 1000 hours 59 kWh Energy efficiency class (HDR) g Power consumption (off) 0.3 W Power consumption (max) 200 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W Power supply type internal Power consumption (typical) 32.4 W Energy efficiency scale A to G Width (without stand) 716.2 mm Depth (without stand) 52.9 mm Height (without stand) 420.1 mm Width (with stand) 716.2 mm Weight (without stand) 5.5 kg Depth (with stand) 226 mm Height (with stand) 610 mm Weight (with stand) 8.1 kg Built-in camera No Flicker-free technology Yes High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10) Game mode Yes Year 2023 Picture-in-Picture Yes Pivot Yes Pivot angle -2 - 92 Tilt angle range -7 - 13 Wall Mountable Yes Tilt adjustment Yes Height adjustment Yes Adjustable height (max) 13.5 cm Height adjustment 13.5 cm Operating relative humidity (H-H) 10 - 80% Operating temperature (T-T) 10 - 40 C Cables included AC, HDMI, Thunderbolt Package height 192 mm Package width 810 mm Package depth 544 mm Package weight 10.6 kg Package Type Box Colour of product Black Connectivity Wired MPN LF32TU870VPXXU Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 5ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Casual Computing
Samsung LF32TU870VPXXU computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Blue, Grey Downloads
Samsung LF32TU870VPXXU computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Blue, Grey Information Leaflet
Samsung LF32TU870VPXXU computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Blue, Grey LF32TU870VPXXU Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The LF32TU870VPXXU has has a diagonal display of 32".