GIGABYTE GS27F2 27" FHD Gaming Monitor - 1920 x 1080, 240Hz, 1ms, 300 cd/m², FreeSync, HDR Ready, HDMI 2.0, Displayport 1.4 GS27F2-EK Specifications
Product Type
Monitors
Brand
Gigabyte
Collection Model Gigabyte GS27F2 27" FHD Gaming Monitor - 1920 x 1080, 240Hz, 1ms, 300 cd/m², FreeSync, HDR Ready, H
Manufacturer Product Type
Gigabyte Monitors
Product colour
Black
Panel mounting interface
100 x 100 mm
Swivelling No
VESA mounting Yes
Backlight type Edge LED
Cable Lock Slot Yes
Feet colour Black
Form Factor
Gaming Monitors
Form Factor
25" - 27" Monitors
Product colour Multicoloured
AMD FreeSync Monitors
Display diagonal
27"
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Display brightness (typical) 300 cd/m
Panel type
SS-IPS
Touchscreen No
Response time (MPRT) 1 ms
Colour Gamut 115%
HD type
Full HD
Display technology
LCD
Screen shape
Flat
Contrast ratio (typical) 1000:1
Viewing angle, horizontal 178
Viewing angle, vertical 178
Display number of colours 16.7 million colours
Pixel Pitch 0.3108 x 0.3108 mm
Viewable size, horizontal 59.7 cm
Viewable size, vertical 33.6 cm
Aspect Ratio 16:9
Anti-glare screen Yes
Brightness 300 cd/m
Maximum refresh rate
240 Hz
Response Time 1ms (MPRT)
Pixel Pitch 0.3108mm
Panel type SS IPS
Built-in speaker(s) No
Built-in USB hub No
HDMI ports quantity 2
DisplayPorts quantity 1
Headphone out Yes
Headphone outputs 1
HDMI version 2.0
DisplayPort version 1.4
HDMI Yes
Energy efficiency class (SDR) D
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 16 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 36 kWh
Power consumption (average) 0.3 W
Energy efficiency class (HDR) g
Power consumption (off) 0.3 W
AC Input Voltage 100 - 240 V
Power consumption (standby) 0.5 W
Power consumption (typical) 20 W
Power supply type internal
AC input frequency 50/60 Hz
Energy efficiency scale A to G
Brand specific technologies Black Equalizer, Crosshair
Depth (with stand) 205.3 mm
Height (with stand) 440 mm
Width (without stand) 613.7 mm
Height (without stand) 369.6 mm
Weight (without stand) 4.17 kg
Depth (without stand) 55.6 mm
Width (with stand) 613.7 mm
Weight (with stand) 4.57 kg
Net Weight 4.07Kg
AMD FreeSync type FreeSync
Built-in camera No
Flicker-free technology Yes
Low Blue Light technology Yes
AMD FreeSync Yes
NVIDIA G-SYNC No
On Screen Display (OSD) Yes
Pivot No
Tilt angle range -5 - 20
Tilt adjustment Yes
Height adjustment No
Colour gamut standard sRGB
Products per shipping (inner) case 1 pc(s)
Warranty period 3 year(s)
Gross weight 6.9Kg
Features RGB Lighting
Stand Included Yes
Cables included DisplayPort, Power
Package width 740 mm
Package height 156 mm
Package depth 500 mm
Package weight 7.41 kg
Package Type Box
Package width 50cm
Package Type NA
Package height 15.6cm
Package length 74cm
Tilt angle -5/20
Contrast Ratio 1000:1
Colour of product Black
Resolution (Native) 1920 x 1080
Warranty Direct with Manufacturer 3 Years (RTB)
Unit Colour Front Black
Unit Colour Rear Black
Unit Colour Stand Black
Horizontal Viewing Angle 178
Vertical Viewing Angle 178
DisplayPort(s) 1.4 Port 1
Headphone Jack(s) 1
Input Power Source Power Lead
Stand-by Power Consumption 0.5W
Wall Mount VESA 100mm x 100mm
Web Address www.gigabyte.com
Screen Size
27"
Display Colours 16.7 Million
HDMI 2.0 Port(s) 2
Security Kensington Slot
Backlight Technology LED
Normal Power Consumption 20W
Package Contents MonitorUK Power CableHDMI CableQSGWarranty card
Screen Features FHD240Hz
Keywords MonitorIPSFHDHDMIDisplayport
Product Weight (without stand) 4170g
Product Height (without stand) 369.6mm
Model Number GS27F2-EK
Product Width 613.71mm
Product Length 205.35mm
Product Height 440mm
Product Width (without stand) 613.71mm
Product Length (without stand) 55.58mm
MPN GS27F2-EK
Video Inputs DisplayPort
Monitor Video Inputs
DisplayPort Monitors
Monitor Response Time 1ms(MPRT) Monitors
Most Suitable For Gaming
GIGABYTE GS27F2 27" FHD Gaming Monitor - 1920 x 1080, 240Hz, 1ms, 300 cd/m², FreeSync, HDR Ready, HDMI 2.0, Displayport 1.4 GS27F2-EK Reviews