GIGABYTE GS27FA 27" FHD Gaming Monitor - 1920 x 1080, 180Hz, 1ms, 300 cd/m, FreeSync, HDR Ready, HDMI 2.0, Displayport 1.4 GS27FA-EK
Filled starFilled starFilled starFilled starFilled star
Sorry, temporarily out of stock, click the button below to be notified once it's available again.
2398 reviews
Highlights
  • 27-inch SuperSpeed IPS panel with FHD resolution
  • 180Hz refresh rate, 1ms response time
  • Color Saturation: 105% sRGB
  • Ergonomic design: Tilt adjustments
  • Supports AMD FreeSync, HDR Ready
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:1846 in  Monitors
Reviews
General Information for Gigabyte Monitors
GIGABYTE GS27FA 27" FHD Gaming Monitor - 1920 x 1080, 180Hz, 1ms, 300 cd/m, FreeSync, HDR Ready, HDMI 2.0, Displayport 1.4, 68.6 cm (27"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LED, 1 ms, Black
GS27FA 27" FHD Gaming Monitor - 1920 x 1080, 180Hz, 1ms, 300 cd/m², FreeSync, HDR Ready, HDMI 2.0, Displayport 1.4
GIGABYTE GS27FA features a 27-inch FHD with a 180Hz refresh rate, 1ms response time, and 105% sRGB color, offering you a fluid gaming experience and detailed display quality. Enjoy upscale performance without the need for extravagance. GS27FA 27" FHD Gaming Monitor - 1920 x 1080, 180Hz, 1ms, 300 cd/m², FreeSync, HDR Ready, HDMI 2.0, Displayport 1.4
Further details for this product, GS27FA 27" FHD Gaming Monitor - 1920 x 1080, 180Hz, 1ms, 300 cd/m², FreeSync, HDR Ready, HDMI 2.0, Displayport 1.4, can be found at the manufacturer website. Please note, these web addresse(s) are supplied by 3rd parties, Quzo UK is not responsible for the content.
GIGABYTE GS27FA 27" FHD Gaming Monitor - 1920 x 1080, 180Hz, 1ms, 300 cd/m², FreeSync, HDR Ready, HDMI 2.0, Displayport
Read more »
GIGABYTE GS27FA 27" FHD Gaming Monitor - 1920 x 1080, 180Hz, 1ms, 300 cd/m², FreeSync, HDR Ready, HDMI 2.0, Displayport 1.4 GS27FA-EK Specifications
Product Type Monitors Brand Gigabyte Collection Model Gigabyte GS27FA 27" FHD Gaming Monitor - 1920 x 1080, 180Hz, 1ms, 300 cd/m², FreeSync, HDR Ready, H Manufacturer Product Type Gigabyte Monitors Product colour Black Panel mounting interface 100 x 100 mm Swivelling No VESA mounting Yes Backlight type Edge LED Cable Lock Slot Yes Feet colour Black Form Factor Gaming Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product colour Multicoloured Form Factor AMD FreeSync Monitors Display diagonal 27" High Dynamic Range (HDR) supported Yes Display brightness (typical) 300 cd/m Display Resolution 1920 x 1080 pixels Native aspect ratio 16:9 Response Time 1 ms Panel type SS-IPS Touchscreen No Response time (MPRT) 1 ms HD type Full HD Display technology LED Screen shape Flat Contrast ratio (typical) 1000:1 Maximum refresh rate 180 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 16.7 million colours Pixel Pitch 0.3108 x 0.3108 mm Viewable size, horizontal 59.7 cm Viewable size, vertical 33.6 cm Aspect Ratio 16:9 Anti-glare screen Yes Colour Gamut 105% Built-in speaker(s) No Built-in USB hub No HDMI ports quantity 2 DisplayPorts quantity 1 Headphone out Yes Headphone outputs 1 HDMI version 2.0 DisplayPort version 1.4 HDMI Yes Energy efficiency class (SDR) E Energy consumption (SDR) per 1000 hours 21 kWh Energy consumption (HDR) per 1000 hours 32 kWh Power consumption (average) 0.3 W Energy efficiency class (HDR) g Power consumption (typical) 23 W Power consumption (off) 0.3 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W Power supply type internal AC input frequency 50/60 Hz Energy efficiency scale A to G Brand specific technologies Black Equalizer, Crosshair Weight (with stand) 5.02 kg Width (without stand) 619 mm Depth (without stand) 50.2 mm Height (without stand) 365.5 mm Height (with stand) 447 mm Weight (without stand) 4.1 kg Width (with stand) 619 mm Depth (with stand) 172 mm AMD FreeSync type FreeSync Built-in camera No Flicker-free technology Yes Low Blue Light technology Yes AMD FreeSync Yes NVIDIA G-SYNC No On Screen Display (OSD) Yes Picture-in-Picture Yes Pivot No Tilt angle range -5 - 20 Height adjustment No Colour gamut standard sRGB Products per shipping (inner) case 1 pc(s) Warranty period 3 year(s) Features RGB Lighting Stand Included Yes Cables included DisplayPort, Power Quick start guide Yes Package weight 6.91 kg Package width 740 mm Package height 156 mm Package depth 500 mm Package Type Box Colour of product Black MPN GS27FA-EK Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 1ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Gaming
GIGABYTE GS27FA 27" FHD Gaming Monitor - 1920 x 1080, 180Hz, 1ms, 300 cd/m², FreeSync, HDR Ready, HDMI 2.0, Displayport 1.4 Downloads
GIGABYTE GS27FA 27" FHD Gaming Monitor - 1920 x 1080, 180Hz, 1ms, 300 cd/m², FreeSync, HDR Ready, HDMI 2.0, Displayport 1.4 GS27FA-EK Reviews
Paolo - 4 out of 5 Reviewed on monitornerds.com in the United Kingdom on 18 September 2024
+Low Price, Full sRGB Coverage, Decent Accuracy, High Brightness,
-No USB Ports, No Improvement When Calibrated, Tilt Stand
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The GS27FA-EK has has a diagonal display of 27".