LG 27GS85Q-B computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black, Grey, Purple 27GS85Q-B.AEK
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • 180Hz (O/C 200Hz) refresh rate allows gamers to see the next frame quickly and makes the image appear smoothly
  • Nano IPS 1ms (GtG) response time ensure smoother gameplay, reducing blur and ghosting
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:1486 in  Monitors
Reviews
General Information for LG Monitors
LG 27GS85Q-B, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Quad HD, 1 ms, Black, Grey, Purple
27GS85Q-B
Dive into the rush with vivid colours
Rev up your gaming world with 200Hz O/C speed. Ignite your gameplay with a QHD resolution, Nano IPS wide viewing angles, and a jaw-dropping 200Hz O/C refresh rate.
New speed.
New standard.
This UltraGear monitor's speed standard is 200Hz. You can enjoy ultra-clear and smooth images with a 200Hz (O/C) refresh rate, which loads images 200 times in a second.
Brilliant play from wide angle
Outstanding colour performance
Designed for Incredible Speed
Experience true colours
Regardless of the battlefield, this monitor allows gamers to see the dramatic colours that
Read more »
LG 27GS85Q-B computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black, Grey, Purple 27GS85Q-B.AEK Specifications
Product Type Monitors Brand LG Collection Model LG 27GS85Q-B Manufacturer Product Type LG Monitors Product colour Black, Grey, Purple Product colour Black Panel mounting interface 100 x 100 mm Cable management Yes Cable Lock Slot No VESA mounting Yes Product colour Grey Form Factor Everyday Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product Family LG IPS Form Factor AMD FreeSync Monitors Form Factor NVIDIA G-Sync Monitors Product Family 1440p Gaming Monitors Product Family 27GS85Q-B Display diagonal 27" High Dynamic Range (HDR) supported Yes Display brightness (typical) 400 cd/m Display Resolution 2560 x 1440 pixels Native aspect ratio 16:9 Response Time 1 ms Panel type Nano IPS Touchscreen No Response time measurement type GTG (Gray to Gray) HD type Quad HD Screen shape Flat Contrast ratio (typical) 1000:1 Maximum refresh rate 200 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 1.07 billion colours Display diagonal (metric) 68.4 cm Pixel Pitch 0.2331 x 0.2331 mm Colour Gamut 98% Pixel density 109 ppi Built-in speaker(s) No Built-in USB hub Yes HDMI ports quantity 2 DisplayPorts quantity 1 Number of USB Type-B upstream ports quantity 1 Headphone out Yes USB upstream port type USB Type-B Number of upstream ports 1 USB Type-A downstream ports quantity 2 HDMI version 2.0 DisplayPort version 1.4 HDCP version 2.3 HDCP Yes HDMI Yes Power consumption (typical) 32.16 W Energy efficiency class (SDR) F Energy consumption (SDR) per 1000 hours 26 kWh Energy consumption (HDR) per 1000 hours 60 kWh Power supply type External Energy efficiency class (HDR) g Power consumption (off) 0.3 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W AC input frequency 50/60 Hz Brand specific technologies Black Stabiliser, Crosshair, DAS Mode Height (with stand) 577.7 mm Width (without stand) 613.5 mm Depth (without stand) 51.3 mm Height (without stand) 371.6 mm Width (with stand) 613.5 mm Depth (with stand) 253.7 mm Weight (with stand) 6.2 kg Weight (without stand) 4.3 kg Smart modes Energy saving NVIDIA G-SYNC type G-SYNC Compatible AMD FreeSync type FreeSync Built-in camera No VESA Adaptive Sync support Yes Flicker-free technology Yes FPS counter Yes AMD FreeSync Yes High Dynamic Range (HDR) technology DisplayHDR 400, HDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10) NVIDIA G-SYNC Yes On Screen Display (OSD) Yes Tilt angle range 0 - 20 Pivot Yes Pivot angle 0 - 90 Wall Mountable Yes Tilt adjustment Yes Height adjustment Yes Adjustable height (max) 11 cm Height adjustment 11 cm Country of origin China Colour gamut standard DCI-P3 Warranty period 2 year(s) Stand Included Yes Cables included DisplayPort, HDMI, USB Type-A to USB Type-B DisplayPort cable length 1.8 m HDMI cable length 1.8 m Package width 691 mm Package depth 184 mm Package height 498 mm Package weight 8.6 kg Package Type Box Colour of product Black MPN 27GS85Q-B.AEK Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 1ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Casual Computing
LG 27GS85Q-B computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black, Grey, Purple Downloads
LG 27GS85Q-B computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black, Grey, Purple Information Leaflet
LG 27GS85Q-B computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black, Grey, Purple 27GS85Q-B.AEK Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The 27GS85Q-B.AEK has has a diagonal display of 27".