Samsung HU8000F 139.7 cm (55") 4K Ultra HD Smart TV Black 20 W HG55U800FEUXXU
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:834 in  Commercial Display
Reviews
General Information for Samsung Commercial Display
Samsung HU8000F, 139.7 cm (55"), 4K Ultra HD, 3840 x 2160 pixels, LED, 16:9, Mega Contrast
HU8000F
55 Hu8000f Uhd Smart Htv
Enrich Guest Stays With Seamless Entertainment.
Apple Airplay
Samsung
Airslim Design
Sleek And Slim. The Mind-Blowing Slim Design Blends Harmoniously With Its Surroundings.
Features
Screen Size55 Inch
Dimensions W/O Stand (W X H X D)1232.1 X 708.8 X 25.7 Mm
Dimensions With Stand (W X H X D)1232.1 X 768.1 X 238.6 Mm
Weight W/O Stand13.9 Kg
HU8000F
Samsung HU8000F. Display diagonal: 139.7 cm (55"), HD type: 4K Ultra HD, Display resolution: 3840 x 2160 pixels. Product colour: Black, Panel mounting interface: 200 x 200 mm, Bezel type: 3 Bezel-less. Content management solution: Samsung LYNK Cloud, Samsung LYNK DRM. Consumer Electronics Control (CEC): Anynet+. RMS rated power: 20 W
Read more »
Samsung HU8000F 139.7 cm (55") 4K Ultra HD Smart TV Black 20 W HG55U800FEUXXU Specifications
Product Type Commercial Display Brand Samsung Collection Model Samsung HG55U800FEUXXU Collection Model Samsung HU8000F Manufacturer Product Type Samsung Commercial Display Product colour Black VESA mounting Yes Panel mounting interface 200 x 200 mm Bezel type 3 Bezel-less Stand type Legs stand Product Family HU8000F Display diagonal 55" Native aspect ratio 16:9 Display Resolution 3840 x 2160 pixels Picture processing technology Quantum Processor Lite, Samsung Contrast Enhancer Display technology LED Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Dynamic contrast ratio marketing name Mega Contrast HD type 4K Ultra HD Display diagonal (metric) 138 cm RMS rated power 20 W Number of Speakers 2 Adaptive sound Yes Wi-Fi Yes Ethernet LAN Yes Bluetooth Version 5.2 Bluetooth Yes Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac) USB 2.0 ports quantity 2 Ethernet LAN (RJ-45) ports 1 RJ-12 ports quantity 1 RF ports quantity 3 Common interface Plus (CI+) Yes Common interface Plus (CI+) version 1.4 HDMI ports quantity 3 Consumer Electronics Control (CEC) Anynet+ Power on mode Yes AC Input Voltage 220-240 V Energy efficiency class (SDR) E Energy consumption (SDR) per 1000 hours 59 kWh Energy efficiency class (HDR) g Power consumption (typical) 59 W Energy consumption (HDR) per 1000 hours 116 kWh Power consumption (standby) 0.5 W AC input frequency 50/60 Hz Energy saving mode Yes Energy efficiency scale A to G Samsung technologies (AV/TV) HDR10+, Object Tracking Sound Lite, Samsung Multi View Width (with stand) 1232.1 mm Depth (with stand) 238.6 mm Height (with stand) 768.1 mm Width (without stand) 1232.1 mm Depth (without stand) 25.7 mm Height (without stand) 708.8 mm Weight (without stand) 13.9 kg Weight (with stand) 14.3 kg Hotel channel list Yes Hospitality Plug and Play Yes My Channel function Yes Security mode Yes Alarm Clock Yes Tuner type Analog & Digital Digital signal format system DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 Channel menu display Yes Smart TV Yes Apple AirPlay 2 support Yes Sound mirroring Yes Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version 2.0.4 Teletext function Yes Hybrid Log-Gamma (HLG) Yes Ambient mode Yes Dynamic Crystal Color technology Yes USB cloning Yes Auto power off Yes Content management solution Samsung LYNK Cloud, Samsung LYNK DRM Electronic Programme Guide (EPG) Yes On Screen Display (OSD) Yes Number of OSD languages 28 Remote control type TM2240A Cables included AC, Data Manual Yes Package width 1369 mm Package depth 142 mm Package height 819 mm Package weight 19.1 kg Quick installation guide Yes Remote Control Included Yes Colour of product Black Connectivity Wireless MPN HG55U800FEUXXU
Samsung HU8000F 139.7 cm (55") 4K Ultra HD Smart TV Black 20 W Downloads
Samsung HU8000F 139.7 cm (55") 4K Ultra HD Smart TV Black 20 W HG55U800FEUXXU Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The HG55U800FEUXXU has has a diagonal display of 55".