Lenovo 40AW0065WW mobile device charger Universal Black AC Indoor
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 253995
Lenovo 40AW0065WW mobile device charger Universal Black AC Indoor 40AW0065WW
Sorry, temporarily out of stock, click the button below to be notified once it's available again.
2398 reviews
Highlights
  • Ultraportable, lightweight design perfect for frequent commutes and travel
  • Effortlessly refuel your USB-C laptop or device on the go with a single adaptor
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 07/05/2020
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:225 in  Mobile Device Chargers
Reviews
General Information for Lenovo Mobile Device Chargers
Lenovo 40AW0065WW. Charger type: Indoor, Power source type: AC, Charger compatibility: Universal. Input voltage: 100 - 240 V, Maximum output voltage: 20 V. USB Type-C ports quantity: 1. Cable length: 1.8 m, Product colour: Black
40AW0065WW
Streamline your life with a 65W USB-C AC Travel Adapter. Changing the way you travel for business or pleasure, the Lenovo 65W USB-C AC Travel Adapter eliminates the need for multiple chargers. Power your USB-C devices any time with 4 interchangeable plugs (US, EU, AU, UK) for 100V - 240V outlets at hotels, cafes, or airports. When youre done, just pack the compact adapter in the included pouch, and youre ready to adventure. 40AW0065WW
65W USB-C AC Travel Adapter, 1.8 m, Black
Lenovo 40AW0065WW. Charger type: Indoor, Power source type: AC, Charger compatibility: Universal. Input voltage: 100 - 240 V, Maximum output voltage: 20 V. USB Type-C ports quantity: 1. Cable length: 1.8 m, Product
Read more »
Lenovo 40AW0065WW mobile device charger Universal Black AC Indoor 40AW0065WW Specifications
Product Type Mobile Device Chargers Product Type Power adapter Brand Lenovo Collection Model Lenovo 40AW0065WW Manufacturer Product Type Lenovo Mobile Device Chargers Manufacturer Product Type Lenovo Power adapter Product colour Black Product Family 40AW0065WW USB Power Delivery revision 3.0 USB Type-C ports quantity 1 Power source type AC Input current 1.2 A AC adapter power 65 W Maximum output voltage 20 V Minimum output voltage 5 V Input Voltage 100 - 240 V Height 30 mm Weight 117 g Width 59.7 mm Depth 42.5 mm Charger type Indoor Charger compatibility Universal Plug and Play Yes Year 2020 Output Voltage 5,9,15,20 V Input frequency 50 - 60 Hz Harmonized System (HS) code 85044090 Harmonized System (HS) code 85044095 Operating temperature (T-T) 0 - 35 C Operating relative humidity (H-H) 5 - 95% Sustainability certificates CE Sustainability compliance Yes Compliance certificates CE Cables included USB Type-C Quantity per pack 1 pc(s) Package width 170 mm Package height 70 mm Package depth 133 mm Package weight 457 g Included power plug types AU,EU,UK,US Included power plug types AU, EU, UK, US Cable Length 1.8 m Colour of product Black MPN 40AW0065WW Compatible Brand Universal