Brand New + Available To Order
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May to Tuesday, 19 May.
» Expedited Delivery available For Monday, 18 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • Primary Port Speed: 1 Gigabit
  • Number of Ports: 30 (24x 1G PoE+, 2x 1G, 4x SFP+)
  • PoE Ports / Budget: 24 PoE+ (30W/port), 480W Budget
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 07/02/2021
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:230 in  Network Switches
Reviews
General Information for Netgear Network Switches
M4250-26G4XF-PoE+
GSM4230PX-100EUS
NETGEAR M4250 series key features:
• Ranges from 8 to 48 ports with a variety of PoE+ and Ultra90 PoE++ options for AVoIP endpoints
• Designed for a clean integration with traditionalrack-mounted AV equipment
M4250-26G4XF-PoE+
1U, PoE+, 10/100/1000BASE-T, SFP+, USB, RJ45, 440 x 400 x 43.2 mm, 5.45 kg
Initial Release Date: 07/02/2021
Read more »
Product Type Network Switches Brand Netgear Collection Model Netgear GSM4230PX-100EUS Collection Model Netgear M4250-26G4XF-PoE+ Manufacturer Product Type Netgear Network Switches Rack mounting Yes Product colour Black Form Factor 1U Fanless Yes Product Family M4250-26G4XF-PoE+ Product Family POE Switch Processor model ARM Cortex-A57 VLAN support Yes Number of VLANs 4 Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity 24 Basic switching RJ-45 Ethernet ports type Gigabit Ethernet (10/100/1000) USB 2.0 ports quantity 1 Installed SFP+ modules quantity 4 SFP+ module slots quantity 4 MAC address table 16000 entries MAC address table 16 entries Switching capacity 132 Gbit/s Throughput 98.21 Mpps Jumbo frames support Yes Latency (1 Gbps) 2.29 s Latency (10 Gbps) 0.83 s Jumbo frames 12000 Packet buffer memory 16 MB IPv4 routes 512 IPv6 routes 128 Power supply included Yes Width 440 mm Depth 43.2 mm Height 400 mm Weight 5.45 kg IPv4 FIB entries 256 IPv6 FIB entries 16 Built-in processor Yes Year 2021 Switch type Managed Switch layer L2/L3 Noise level 42 dB Harmonized System (HS) code 85176990 Temperature sensor Yes Power over Ethernet (PoE) Yes Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity 24 Power over Ethernet (PoE) power per port 45 W Cables included AC, LAN (RJ-45), USB Type-C Rack mount kit Yes Colour of product Black MPN GSM4230PX-100EUS Compatible Brand Universal