NETGEAR MSM4328F Managed L3 10G Ethernet (100/1000/10000) 1U Black MSM4328F-100NES
Brand New + Available To Order
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May to Tuesday, 19 May.
» Expedited Delivery available For Monday, 18 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • 420W internal power supply.
  • 1 slot for modular power supply (1+1 redundancy).
  • Any APS600Wv3, APS1200Wv2, or APS2000Wv2 can be used.
  • Virtual Chassis stacking provides non-stop forwarding (NSF) and hitless failover.
  • Layer 3 feature set includes static, policy-based, and dynamic routing.
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:1185 in  Network Switches
Reviews
General Information for Netgear Network Switches
NETGEAR MSM4328F, Managed, L3, 10G Ethernet (100/1000/10000), Rack mounting, 1U
MSM4328F
POWER AND
THROUGHPUT
Edge to core flexible platform, from 1 Gigabit to 100 Gigabit, good for projects of all sizes.
Groundbreaking AV GUI
A simplified user interface makes it easy to assign configuration profiles to each port.
Multicast in an Instant
Sleek, Quiet Design
Less fan noise, and mounting ears included for rack mounting.
Automatic Configuration
Auto-trunk and auto-LAG functionality auto connects with other M4350
FOCUS ON THE EVENT
NOT FAN NOISE
Most models have quiet mode which greatly reduces fan noise.
DESIGNED FOR AV OVER IP RIGHT OUT OF THE BOX
MAXIMIZE PERFORMANCE WITH PRO WIFI ACCESS POINTS
Further details for this product, MSM4328F, can
Read more »
NETGEAR MSM4328F Managed L3 10G Ethernet (100/1000/10000) 1U Black MSM4328F-100NES Specifications
Product Type Network Switches Brand Netgear Collection Model Netgear MSM4328F Manufacturer Product Type Netgear Network Switches Rack mounting Yes Product colour Black Stackable Yes Form Factor 1U Product Family POE Switch Product Family MSM4328F Internal Memory 4000 MB 10G support Yes Copper ethernet cabling technology 10GBASE-T Fiber ethernet cabling technology 10GBASE-X Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity 4 Basic switching RJ-45 Ethernet ports type 10G Ethernet (100/1000/10000) 10G Ethernet (copper) ports quantity 4 Installed SFP+ modules quantity 4 SFP module slots quantity 24 Fiber ports quantity 28 Fiber optic connector SFP, SFP+ Switching capacity 200 Gbit/s Jumbo frames support Yes Power source AC Power supply included Yes IGMP snooping Yes IGMP proxy Yes Height 43.2 mm Depth 400 mm Width 440 mm Weight 7.38 kg Switch type Managed Switch layer L3 Memory Type DDR4-SDRAM Noise level 66.9 dB Power over Ethernet (PoE) No Cables included AC, USB Manual Yes Rack mount kit Yes Colour of product Black Connectivity Wireless MPN MSM4328F-100NES