Samsung 27" Odyssey OLED G6 G60SF QHD 500Hz Gaming Monitor LS27FG602SUXXU
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
Highlights
  • Enjoy ultra-smooth gameplay with a 350Hz refresh rate and 1ms response time for lag-free, real-time gaming precision.
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 19/09/2025
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:2656 in  Monitors
Reviews
General Information for Samsung Monitors
Samsung 27" Odyssey OLED G6 G60SF QHD 500Hz Gaming Monitor, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Quad HD, OLED, 0.03 ms, Silver
27" Odyssey OLED G6 G60SF QHD 500Hz Gaming Monitor
Vivid gameplay with true-to-life visuals
VESA DisplayHDR TrueBlack 500
Dive into realistic gameplay with lifelike colours
Pantone Validated
Outmaneuver opponents with supreme speed
0.03ms Response Time
Immerse yourself in smooth action
G-Sync Compatible
Read more »
Samsung 27" Odyssey OLED G6 G60SF QHD 500Hz Gaming Monitor LS27FG602SUXXU Specifications
Product Type Monitors Brand Samsung Collection Model Samsung 27" Odyssey OLED G6 G60SF QHD 500Hz Gaming Monitor Manufacturer Product Type Samsung Monitors Product colour Silver Panel mounting interface 100 x 100 mm Stand type HAS stand Swivelling Yes VESA mounting Yes Swivel angle range -30 - 30 Feet colour Silver Form Factor Gaming Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product Family Samsung Odyssey Form Factor AMD FreeSync Monitors Form Factor NVIDIA G-Sync Monitors Product Family 1440p Gaming Monitors Display diagonal 27" High Dynamic Range (HDR) supported Yes Display brightness (typical) 300 cd/m Display Resolution 2560 x 1440 pixels Native aspect ratio 16:9 Touchscreen No Response Time 0.03 ms Response time measurement type GTG (Gray to Gray) Maximum refresh rate 500 Hz Viewable size, horizontal 59 cm HD type Quad HD Screen shape Flat Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 1 billion colours Display technology OLED Contrast ratio (typical) 1000000:1 Viewable size, vertical 33.4 cm Panel type OLED LED backlight No Colour Gamut 99% Display brightness (min) 200 cd/m Built-in speaker(s) No Built-in microphone No Ethernet LAN No Wi-Fi No Built-in USB hub Yes HDMI ports quantity 2 DisplayPorts quantity 1 Number of USB Type-B upstream ports quantity 1 Headphone out Yes HDMI version 2.1 USB hub version 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) USB Type-A downstream ports quantity 2 HDCP version 2.2 DisplayPort version 1.4 HDCP Yes HDMI Yes VGA (D-Sub) ports quantity 0 Mini DisplayPorts quantity 0 Power consumption (typical) 41.4 W Energy consumption (SDR) per 1000 hours 41 kWh Energy consumption (HDR) per 1000 hours 48 kWh Power supply type External Energy efficiency class (SDR) g Annual energy consumption 60 kWh Energy efficiency class (HDR) g Power consumption (off) 0.3 W Power consumption (max) 140 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W AC input frequency 50/60 Hz Energy efficiency scale A to G Brand specific technologies Black Equalizer Brand specific technologies Eye Saver, Black Equalizer, Core Sync Depth (with stand) 263.5 mm Width (without stand) 611.7 mm Height (without stand) 353.8 mm Height (with stand) 554.2 mm Weight (without stand) 3.8 kg Depth (without stand) 49.2 mm Width (with stand) 611.7 mm Weight (with stand) 6.9 kg Digital signal format system Not supported NVIDIA G-SYNC type G-SYNC Compatible AMD FreeSync type FreeSync Premium Pro Built-in camera No Flicker-free technology Yes Game features Super Arena Gaming UX High Dynamic Range (HDR) technology DisplayHDR True Black 500, High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming) Power cable length 1.5 m Quantum dot color technology Yes AMD FreeSync Yes NVIDIA G-SYNC Yes High Dynamic Range (HDR) technology DisplayHDR True Black 500 Year 2025 Picture-in-Picture Yes On Screen Display (OSD) No Pivot Yes Pivot angle -92 - 92 Tilt angle range -2 - 25 Wall Mountable Yes Tilt adjustment Yes Black eQualizer function Yes Height adjustment Yes Adjustable height (max) 12 cm Colour gamut standard DCI-P3 Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Operating relative humidity (H-H) 10 - 80% Operating temperature (T-T) 10 - 40 C Certification Windows11 Warranty period 2 year(s) Energy saving functions Yes Stand Included Yes Cables included DisplayPort, HDMI, Power, USB Cables included HDMI, DisplayPort, USB Package height 200 mm Package width 684 mm Package depth 464 mm Package weight 9.5 kg DCI-P3 coverage 99% Samsung Eye Saver Mode Yes Auto source switch+ Yes Non-operating relative humidity (non-condensing) 10 - 80% Image size Yes Virtual AIM point Yes Image size Yes Off Timer Plus Yes Supplied AC adapter type Yes Colour of product Black Product Line Samsung Odyssey MPN LS27FG602SUXXU Video Inputs DisplayPort Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Monitor Response Time 0.03ms Monitors Most Suitable For Gaming
Samsung 27" Odyssey OLED G6 G60SF QHD 500Hz Gaming Monitor Downloads
Samsung 27" Odyssey OLED G6 G60SF QHD 500Hz Gaming Monitor LS27FG602SUXXU Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The LS27FG602SUXXU has has a diagonal display of 27".