Philips 27M2N3500NF/00. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178, Viewing angle, vertical: 178. VESA mounting. Product colour: Black
27M2N3500NF/00
This 27 inch IPS Evnia monitor brings sharp visuals to gaming. With its 144 Hz refresh rate and 0.5 ms Smart MBR, you can expect clear visuals and a high-quality all-around gaming experience. 27M2N3500NF/00
Gaming monitor 27M2N3500NF Quad HD gaming monitor
Philips 27M2N3500NF/00 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Black 27M2N3500NF/00 Specifications
Product Type
Monitors
Brand
Philips
Collection Model Philips 27M2N3500NF/00
Manufacturer Product Type
Philips Monitors
Product colour
Black
Panel mounting interface
100 x 100 mm
VESA mounting Yes
Backlight type W-LED
Cable Lock Slot Yes
Exterior finish type Textured
Form Factor
Everyday Monitors
Form Factor
25" - 27" Monitors
Product Family
1440p Gaming Monitors
Product Family 27M2N3500NF/00
Display diagonal
27"
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
LED backlight Yes
Display brightness (typical) 300 cd/m
Panel type
IPS
DDC/CI Yes
sRGB coverage (typical) 114%
Contrast ratio (typical) 1500:1
Viewing angle, horizontal 178
Viewing angle, vertical 178
Display number of colours 16.7 million colours
Display diagonal (metric) 68.5 cm
Pixel Pitch 0.2331 x 0.2331 mm
Horizontal scan range 30 - 230 kHz
Vertical scan range 48 - 144 Hz
Viewable size, horizontal 59.8 cm
Viewable size, vertical 33.6 cm
Aspect Ratio 16:9
Anti-glare screen Yes
NTSC coverage (typical) 102%
Display sRGB Yes
Pixel density 109 ppi
Brightness 300 cd/m
Adobe RGB coverage 89%
Pixel Pitch 0.2331mm
Response Time 0.5ms
Display panel size 27 inch/68.5 cm
Headphone out Yes
HDCP version 2.2
HDCP Yes
Energy efficiency class (SDR) E
Power consumption (typical) 21.8 W
Power consumption (off) 0.3 W
AC Input Voltage 100 - 240 V
Power consumption (standby) 0.5 W
Power supply type internal
AC input frequency 50/60 Hz
Width (without stand) 616 mm
Depth (without stand) 59 mm
Height (without stand) 362 mm
Weight (with stand) 3.93 kg
Weight (without stand) 3.39 kg
Width (with stand) 616 mm
Height (with stand) 463 mm
Depth (with stand) 216 mm
Net Weight 3.93Kg
VESA Adaptive Sync support Yes
Flicker-free technology Yes
Low input lag Yes
Compatible operating systems DDC/CI; Mac OS; sRGB; Windows 11/10
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10)
EasyRead mode Yes
Mean time between failures (MTBF) 50000 h
On Screen Display (OSD) Yes
Tilt angle range -5 - 20
Tilt adjustment Yes
Colour gamut standard sRGB
Operating temperature (T-T) 0 - 40 C
Operating relative humidity (H-H) 20 - 80%
Operating altitude 0 - 3658 m
Non-operating altitude 0 - 12192 m
Haze rate 25%
Gross weight 6.29Kg
Stand Included Yes
Package weight 6.29 kg
Bundled software Evnia Precision Centre
Manual Yes
Package depth 139 mm
Package height 455 mm
Package width 780 mm
Package length 78cm
Package width 45.5cm
Package Type NA
Package height 13.9cm
Tilt angle -5/20
DCI-P3 coverage 92%
Recyclable packaging material 100%
LowBlue mode Yes
Monitor sync input signal Separate Sync
Contrast Ratio 1500:1
Surface hardness 3H
Picture enhancement SmartImage game
User Controls Power On/Off; Menu/OK; Input/Up; Game Settings/Down; SmartImage game/Back
Colour of product Black
Resolution (Native) 2560 x 1440
Product Height 463mm
Horizontal Viewing Angle 178
Vertical Viewing Angle 178
DisplayPort(s) 1.4 Port 1
Headphone Jack(s) 1
Input Power Source Power Lead
Stand-by Power Consumption 0.5W
Wall Mount VESA 100mm x 100mm
Screen Size
27"
Backlight Technology WLED
Display Colours 16.7 Million
Security Kensington Slot
Web Address www.philips.co.uk
Warranty Direct with Manufacturer 3 Years
HDMI 2.0 Port(s) 1
Viewable Display Area 597.736mm x 335.664mm
Package Contents MonitorHDMI CableUK Power Lead
Product Length (without stand) 59mm
Product Height (without stand) 362mm
Unit Colour Front Charcoal
Unit Colour Rear Charcoal
Unit Colour Stand Charcoal
Keywords MonitorIPSHDMIDisplayPort
Model Number 27M2N3500NF/00
Screen Features QHD144Hz
Product Width 616mm
Product Length 216mm
Product Width (without stand) 616mm
Product Weight (without stand) 3390g
Normal Power Consumption 21.8W
MPN 27M2N3500NF/00
Monitor Response Time
0.5ms Monitors
Most Suitable For Casual Computing
Philips 27M2N3500NF/00 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Black 27M2N3500NF/00 Reviews