Brand:PIXL / Monitors / PIXL Monitors / piXL PX27UDH4K computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black
piXL PX27UDH4K computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 323988
piXL PX27UDH4K computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black PX27UDH4K
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
10+ purchased Don't miss out!
2398 reviews
Highlights
  • Pixl Px27udh4k 27 Inch Frameless IPS Monitor, 4K, LED Widescreen, 5Ms Response Time, 60Hz Refresh, HDMI, Display Port, 2X USB-A+, USB-B+, USB-C 16.7 Million Colour Support, Vesa Mount, Black FinishExperience Colours And Clarity Like Never Before With The
  • ModelPx27udh4k
  • Screen Size27"
  • Panel TypeIps
  • Viewing Area596.74X335.66(Mm)
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 16/08/2022
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:102 in  Monitors
Reviews
General Information for PIXL Monitors
piXL PX27UDH4K, 68.6 cm (27"), 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, LCD, 5 ms, Black
PX27UDH4K
Pixl Px27udh4k 27 Inch Frameless Ips Monitor, 4K, Led Widescreen, 5Ms Response Time, 60Hz Refresh, Hdmi, Display Port, 2X Usb-A+, Usb-B+, Usb-C 16.7 Million Colour Support, Vesa Mount, Black Finish
Experience Colours And Clarity Like Never Before With The Pixl Px27udh4k 4K Monitor.
Read more »
piXL PX27UDH4K computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black PX27UDH4K Specifications
Product Type Monitors Brand PIXL Collection Model PIXL PX27UDH4K Manufacturer Product Type PIXL Monitors Product colour Black Market positioning Home Panel mounting interface 100 x 100 mm Frameless design Yes Cable Lock Slot No Backlight type LED VESA mounting Yes Feet colour Black Form Factor Everyday Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product colour Multicoloured Product Family PX27UDH4K Display diagonal 27" Display brightness (typical) 320 cd/m Native aspect ratio 16:9 Response Time 5 ms Panel type IPS Touchscreen No Display Resolution 3840 x 2160 pixels NTSC coverage (typical) 79% Display technology LCD Screen shape Flat Contrast ratio (typical) 1000:1 Maximum refresh rate 60 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 1.07 billion colours Display diagonal (metric) 68.6 cm Pixel Pitch 0.1554 x 0.1554 mm HD type 4K Ultra HD Adobe RGB coverage 81% Colour Gamut 82% RGB colour space DCI-P3 sRGB coverage (typical) 100% Built-in speaker(s) No Built-in USB hub Yes HDMI ports quantity 1 DisplayPorts quantity 1 Headphone out No HDMI Yes Power consumption (typical) 28 W Power supply type External Power consumption (standby) 0.4 W Width (with stand) 660 mm Depth (with stand) 155 mm Height (with stand) 428 mm Weight (with stand) 4.4 kg AMD FreeSync No Built-in camera No NVIDIA G-SYNC No Year 2022 Wall Mountable Yes Tilt adjustment Yes Height adjustment No Colour gamut standard DCI-P3 Certification MPR II Power adapter included Yes Features RGB Lighting Stand Included Yes Cables included AC, DisplayPort, USB Type-C Package weight 5.7 kg Colour of product Black Internal Features Black Friday MPN PX27UDH4K Promotion Spring Sale Video Inputs DisplayPort Video Inputs HDMI Monitor Response Time 5ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Casual Computing
piXL PX27UDH4K computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black Downloads
piXL PX27UDH4K computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black PX27UDH4K Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The PX27UDH4K has has a diagonal display of 27".