Brand:Ubiquiti / Poe Adapters / Ubiquiti Poe Adapters / Ubiquiti POE-24-24W PoE adapter 24 V
Ubiquiti POE-24-24W PoE adapter 24 V | Quzo UK
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 247553
Ubiquiti POE-24-24W PoE adapter 24 V POE-24-24W
Sorry, temporarily out of stock, click the button below to be notified once it's available again.
2398 reviews
Highlights
  • Collection Model: Ubiquiti POE-24-24W
  • MPN: POE-24-24W
  • Dimensions (Wxdxh): 88 X 57 X 33 mm
  • Weight: 135 G
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 19/01/2014
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:8 in  Poe Adapters
Reviews
General Information for Ubiquiti Poe Adapters
Ubiquiti POE-24-24W. Product colour: Black. Power over Ethernet (PoE) voltage: 24 V, Input voltage: 100 - 240 V, Input frequency: 50/60 Hz. Width: 57 mm, Depth: 88 mm, Height: 33 mm
POE-24-24W
Device Protection
Seamless airGateway Compatibility
The 15V, 0.8A and 24V, 0.5A models, POE-15-12W, POE-24-12W and POE-24-12W-G, work with the airGateway to bridge airMAX connections to Wi-Fi at customer locations. POE-24-24W
POE-24-24W - 24V, 1.0A, RJ-45
Initial Release Date: 19/01/2014
Ubiquiti POE-24-24W PoE adapter 24 V POE-24-24W Specifications
Product Type Poe Adapters Brand Ubiquiti Collection Model Ubiquiti POE-24-24W Manufacturer Product Type Ubiquiti Poe Adapters Product colour Black Product Family POE-24-24W Ethernet LAN data rates 10,100 Mbit/s Ethernet interface type Fast Ethernet Ethernet LAN (RJ-45) ports 2 RJ-45 input ports 1 RJ-45 output ports 1 Power over Ethernet (PoE) voltage 24 V Input Voltage 90 - 260 V Input current 0.4 - 0.6 A Input Voltage 100 - 240 V Width 57 mm Height 33 mm Depth 88 mm Weight 135 g Dimensions (WxDxH) 88 x 57 x 33 mm Year 2014 Input frequency 50/60 Hz Surge protection Yes Input frequency 47 - 63 Hz Output current 1 A Harmonized System (HS) code 85044090 Harmonized System (HS) code 85044095 Operating relative humidity (H-H) 35 - 95% Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Storage temperature (T-T) -30 - 70 C Operating temperature (T-T) 32 - 104 F Power over Ethernet (PoE) Yes Colour of product Black Connectivity Wireless MPN POE-24-24W
Ubiquiti POE-24-24W PoE adapter 24 V Downloads
Ubiquiti POE-24-24W PoE adapter 24 V POE-24-24W Reviews