Samsung 27" S39GD Full HD Curved Monitor LS27D396GAUXXU
Sorry, temporarily out of stock, click the button below to be notified once it's available again.
2398 reviews
Highlights
  • 1800R curved screen for enriched engagement
  • Smooth performance with 100Hz refresh rate
  • More gaming power with game mode
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 16/05/2025
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:2169 in  Monitors
Reviews
General Information for Samsung Monitors
Samsung 27" S39GD Full HD Curved Monitor, 68.6 cm (27"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LCD, 4 ms, Black
27" S39GD Full HD Curved Monitor
Curved for enriched engagement
Curved Screen
Smooth performance for your content
100Hz Refresh Rate
Stay in the action when playing games, watching videos, or working on creative projects. The 100Hz refresh rate reduces lag and motion blur so you don't miss a thing in fast-paced moments.
Keep it easy on the eyes
Eye Saver Mode & Less Screen Flickering
Sound without taking up space
Built-in speakers
Read more »
Samsung 27" S39GD Full HD Curved Monitor LS27D396GAUXXU Specifications
Product Type Monitors Brand Samsung Collection Model Samsung S39GD Collection Model Samsung 27" S39GD Full HD Curved Monitor Manufacturer Product Type Samsung Monitors Product colour Black Market positioning Business Panel mounting interface 75 x 75 mm Stand type Simple stand VESA mounting Yes Feet colour Black Form Factor Business Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product Family S39GD Product Family 27" S39GD Full HD Curved Monitor Display diagonal 27" Display brightness (typical) 250 cd/m Display Resolution 1920 x 1080 pixels Native aspect ratio 16:9 Response Time 4 ms Panel type VA Touchscreen No Response time measurement type GTG (Gray to Gray) HD type Full HD Display technology LCD Screen shape Curved Screen curvature rating 1800R Contrast ratio (typical) 4000:1 Maximum refresh rate 100 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 16.7 million colours Display diagonal (metric) 68 cm Viewable size, horizontal 59.8 cm Viewable size, vertical 33.6 cm LED backlight No Display brightness (min) 200 cd/m sRGB coverage (typical) 95% Built-in microphone No Built-in speaker(s) Yes Number of Speakers 1 RMS rated power 1 W Ethernet LAN No Wi-Fi No Built-in USB hub No HDMI ports quantity 1 VGA (D-Sub) ports quantity 1 Number of USB Type-B upstream ports quantity 0 Headphone out Yes DisplayPorts quantity 0 HDMI version 1.4 HDCP version 1.4 HDCP Yes HDMI Yes Mini DisplayPorts quantity 0 Energy efficiency class (HDR) Not available Energy efficiency class (SDR) D Energy consumption (SDR) per 1000 hours 16 kWh Power consumption (typical) 16.4 W Power supply type External Annual energy consumption 24 kWh Power consumption (off) 0.3 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W Power consumption (max) 35 W Energy efficiency scale A to G Brand specific technologies Eye Saver Width (with stand) 617.8 mm Depth (with stand) 250.7 mm Width (without stand) 617.8 mm Depth (without stand) 75.8 mm Height (without stand) 366.5 mm Weight (without stand) 3.1 kg Height (with stand) 468.7 mm Weight (with stand) 3.8 kg Digital signal format system Not supported AMD FreeSync No Built-in camera No Flicker-free technology Yes Power cable length 1.5 m NVIDIA G-SYNC No Year 2025 On Screen Display (OSD) No Tilt angle range -2 - 22 Wall Mountable Yes Tilt adjustment Yes Height adjustment No Colour gamut standard sRGB Operating relative humidity (H-H) 10 - 80% Operating temperature (T-T) 10 - 40 C Certification Windows11 Warranty period 2 year(s) Cables included AC, HDMI Package depth 453 mm Package width 800 mm Package height 155 mm Package weight 6.3 kg Samsung Eye Saver Mode Yes Non-operating relative humidity (non-condensing) 10 - 80% Eco Saving Plus Yes Off Timer Plus Yes Colour of product Black MPN LS27D396GAUXXU Monitor Response Time 4ms Monitors Most Suitable For Business
Samsung 27" S39GD Full HD Curved Monitor Downloads
Samsung 27" S39GD Full HD Curved Monitor LS27D396GAUXXU Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The LS27D396GAUXXU has has a diagonal display of 27".